Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Piemineklis Antonam Kūkojam

Antonam Kūkojam veltītā skulpturālā kompozīcija ir kļuvusi par rēzekniešu un pilsētas ciemiņu iecienītu apskates objektu. Tā atklāta 2012. gadā Rēzeknes centrā, Latgales kultūrvēstures muzeja skvērā. Antons Kūkojs bija dzejnieks, dramaturgs, stāstnieks, publicists, mākslinieks, režisors, aktieris, pedagogs, Latgalē plaši pazīstams kultūras un sabiedriskais darbinieks, un vienkārši asprātīgs un atjautīgs cilvēks ar lielisku humora izjūtu. Tieši viņš ir autors dažādiem teicieniem vai kultūras parādībām, kas nu jau latgaliešiem ir kļuvušas par tradicionālām.

Pieminekļa idejas autore un skulptore ir Svetlana Skačkova-Marčenko. Piemineklis ir izgatavots skulptūru parkā Sanktpēterburgā. Blakus piemineklim ir uzstādīts soliņš, uz kura atrodas A. Kūkoja slavenais portfelis.

Un jaunāko laiku leģenda stāsta, ka „Antona Kūkoja” rokā turētajā grāmatā katrs varot izlasīt sev uzrakstīto sapni, kas piepildoties, bet portfelim jāpieskaras, lai izdotos visi radošie plāni.
visit.rezekne.lv

 

 

2012. gada augustā pašā Rēzeknes centrā, skvērā pie Latgales kultūrvēstures muzeja tika uzstādīts A. Kūkojam piemineklis. Pieminekļa idejas un skulptūras autore ir Svetlana Skačkova. Māksliniece atzīst, ka ideja par Kūkoja pieminekļa izveidošanu radās jau sen: Daudziem Antons Kūkojs ir latgalieša iemiesojums. Protams, viņš nebija ideāls un hrestomātisku varoni no viņa neuztaisīsi. Lai ko viņš sāktu darīt, viņam izdevās viss. Galvenais, ka viņš brīnišķīgi prata aplipināt ar savu dzīves mīlestību un optimismu citus un bez lieka patosa mīlēt savu Dzimteni.

Sanktpēterburgas radošajā darbnīcā Ļitejnij dvor tika izgatavota slavenā latgalieša skulptūra ar grāmatu rokā, it kā viņš lasa kaut ko no savas dzejas, bet blakus soliņš un nobružāts portfelis.

Kūkoja piemineklis ir guvis lielu popularitāti rēzekniešu un Rēzeknes viesu vidū. Cilvēki atpazīst kolorīto Kazača tēlu no Jāņa Streiča filmas Cilvēka bērns. Blakus piemineklim ir soliņš, uz kura atrodas Kūkoja portfeļa skulptūra. Zinātāji stāsta, ka portfelī līdzās nepieciešamajiem dokumentiem un darba lietām vienmēr līdzi bijuši gleznošanas piederumi un kāds stiprāks dzēriens – gadījumam, ja nejauši satiek kādu labu paziņu un domubiedru.

Kūkoja piemineklis ir kļuvis par iecienītu foto sesiju vietu. Viena lieta ir fotografēties uz pieminekļa fona, bet pavisam cita – kopā ar pieminekli: pienāc, apsēdies, palasi, parunājies ar Antonu, vienkārši atpūties. Ar laiku ir izveidojusies pat sava veida leģenda: grāmatā dzejnieka rokās katrs var izlasīt savu sapni, un tas piepildīsies, ja pieskaries dzejnieka portfelim – dzīvē viss izdosies. Portfelis, cilvēkiem to pastāvīgi aiztiekot, ir nopulēts līdz metāliskam spīdumam.

2015. gadā Latgales Kultūrvēstures muzejs izsludināja akciju Nofotografējies ar Antonu Kūkoju, kas bija veltīta dzejnieka jubilejai. Akcija norisinājās visa gada garumā līdz 23. decembrim, kad izcilais latgalietis svinētu savu 75. dzimšanas dienu. Visi interesenti tika aicināti nofotografēties muzeja laukumā un tādējādi piedalīties foto prezentācijā, kura bija skatāma muzejā un muzeja profilā sociālajā tīklā Facebook.

Antona Kūkoja bērni un mazbērni turpina dziedāt dziesmas ar viņa vārdiem. 2017. gada pavasarī klajā nāca Antona dēla keramiķa, lieliska krāšņu mūrnieka un dziesminieka Vinsenta Kūkoja albums Breineigō nosta. Jaunajā albumā publicētas septiņpadsmit jau dzirdētas un pilnīgi jaunas kompozīcijas ar tēva un paša Vinsenta rakstīto dzeju. Albuma tapšanā piedalījies arī Vinsenta dēls Rihards Kūkojs, kurš spēlē bungas.
www.skanrezekne.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu