Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Upesmuižas parks (Pāvilosta)

7.5 ha lielais Upesmuižas parks veidots ap bijušo pils ansambli. Parkā saglabājušās senās, oriģinālās akmens kāpnes un bijušā muižas mežniecības ēka, kas būvēta ap 1836. g. No sendienām parkā saglabājies akmens sols, kura apkārtmērs ir 5,55 m. Par to fiksēts nostāsts (A. Grīnbergs, 2002. g. 25. martā): tajā vietā muižkungam krītošs koks nositis meitu, un pēc tam muižkungam paticis tajā vietā uzkavēties, tāpēc tur nolikts sols. Parkā atrodas Upesmuižas parka Lielais akmens varbūtējs kulta akmens. Tas ir 3.3 m garš, 2.9 m plats 1.5 m augsts. Tā apkārtmērs ir 11m un tilpums m3.
www.pavilosta.lv

 

Upesmuižas parks ir vairāk kā 7 hektāru liels dendroloģiskais stādījums Pāvilostā, kas atrodas Sakas upes labajā krastā. Kā vēsta parka nosaukums, šeit sākotnēji bijusi muiža, kuras teritorijā 1894. gadā, nepilnus 20 gadus pēc tās iegādāšanās, vācu barons Otto fon Lilienfelds uzcelta Upesmuižas pili. Šodien apmeklējot Upesmuižas parku, pili vairs neatrast – no tās saglabājušās kāpnes, pa kurām iespējams noiet pie Sakas upes. Izrādās, izšķirošiem vēsturiskiem notikumiem bagātajā 1905. gadā arī tagadējās Pāvilostas teritorijā notika dumpji un vietējie ļaudis Upesmuižas pili šādā dumpī nodedzinājuši. Kāpnes nav vienīgais muižkungu laika liecinieks - parka teritorijā joprojām saglabājusies bijusī muižas mežniecības ēka, kas būvēta pirms gandrīz 200 gadiem – 1836. gadā.

Par Lilienfeldu dzīvi Upesmuižā vēsta arī liela akmens virsmā izkalts sols, kas šeit saglabājies no sendienām. Šajā vietā krītošs koks nonāvējis barona meitu – tā kā pēc traģiskā notikuma barons mēdzis šajā vietā uzkavēties, tepat ticis novietots arī akmens sols. Upesmuižas parkā ir vēl kāds dižens akmens – Upesmuižas parka Lielais akmens, kura apkārtmērs pārsniedz 11 metru un ir uzskatāms par senu kulta akmeni.

Upesmuižas parkā noteikti vērts piestāt un to apskatīt – šeit vēsturisko notikumu atstātās pēdas mijas ar parkam blakus tekošās Sakas upes krāšņumu un paša parka dendroloģisko vērtību. Un neaizmirsti – ja pirmo reizi šķērso trošu tiltiņu, kas no Upesmuižas parka ļauj nonākt Sakas upes pretējā krastā – ievēlies vēlēšanos. Tā noteikti piepildīsies!
www.daba.gov.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu