Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Kubeseles dabas taka

Kubeseles dabas un vēstures taka saglabājusi pirmatnējo dabas mežonīgo pieskārienu. Visas takas garumā ikviens ceļinieks var apskatīt dabas veidotos objektus – koku saknes, kas līdzinās skulptūrām, kritušo koku zaru žuburus, kas atgādina briežu ragu vijumu, Runtiņupītes vieglo, bet mērķtiecīgo tecējumu gar majestātiskiem iežiem. Lielais akmens Gaujas krastā, plostnieku enkurkluči, Kubeseles ala, Kubeseles pilskalns, Krimuldas baznīca un leģendām apvītais Kaupo vārds. Tik dažādu stāstu, ko iepazīt un tik daudz vēsturisko liecību, ko apskatīt.

Kubeseles dabas un vēstures taka atrodas Krimuldas novadā pie Krimuldas baznīcas. Taka izveidota 2002. gadā Gaujas Nacionālā parka administrācijai sadarbojoties ar Krimuldas pagasta padomi, Krimuldas evaņģēliski luterisko draudzi, vietējiem uzņēmējiem un skolu audzēkņiem. 2019. gadā Krimuldas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Krimuldas baznīcas draudzi un Dabas aizsardzības fonda līdzfinansējumu īsteno projektu “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un aizsardzība Kubeseles dabas takā” (Projekta Reģ. Nr.1-08/278 /2018, līguma nr.: 1-20/155)”, kura ietvaros atjaunota takas infrastruktūra – kāpnes, tiltiņi, informācijas stendi. Kubeseles dabas un vēstures taka ir lokveida, ar atgriešanos sākuma punktā. Tās garums ir 3,6 km un pastaigas ilgums aptuveni 2h. Grūtības pakāpe – vidēji sarežģīta.

Projekts tiek īstenots ar Latvijas vides  aizsardzības fonda (LVAF) finansējumu.
www.krimulda.lv

 

 

Kubeseles dabas un vēstures taka saglabājusi pirmatnējo dabas mežonīgo pieskārienu. Visas takas garumā ikviens ceļinieks var apskatīt dabas veidotos objektus – koku saknes, kas līdzinās skulptūrām, kritušo koku zaru žuburus, kas atgādina briežu ragu vijumu, Runtiņupītes vieglo, bet mērķtiecīgo tecējumu gar majestātiskiem iežiem.

Apskates objekti takā:

  • Krimuldas baznīca celta 1206. gadā un ir vecākā baznīca Latvijā, kura darbojas un ir atvērta 24/7. Apskate pret ziedojumiem.
  • Netālu no baznīcas atrodas Kaupo Lilijas labirints un piemiņas akmens latviešu rokrakstu literatūras pārstāvim, Krimuldas draudzes skolas skolotājam J.N. Ramanim. Labirints kristīgajā pasaulē jau izsenis simbolizē cilvēka ceļu pie Dieva.
  • Šķērsojot Runtiņu par pusloka tiltiņu, pa labi atrodas Ceļinieka namiņš, kura pagrabstāvā ir apskatāma ekspozīcija “Krimuldas vēstures lappuses. 13.–19. gs.”. Ceļinieka namiņā ikviens ceļotājs pa ziedojumiem var pacienāties ar tēju.
  • No Ceļinieka namiņa skatam paveras Kubeseles pilskalns, uz kura 1775. gadā zviedru izcelsmes barons Magnuss fon Helmersens, toreizējais Krimuldas muižas īpašnieks,  uzcēla mācītāja māju.
  • Šķērsojot Runtiņupīti, apskatāms Turaidas lībiešu valdnieka Kaupo kapa iespējamais uzkalniņš ar tēlnieces Gaidas Grundbergas veidoto piemiņas zīmi.
  • Netālu no piemiņas vietas atrodas Kubeseles jeb Runtiņala, kas atgādina lielu istabu ar 1,3 m platām durvīm. Ala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts.
  • Taka aizlīkumo mežā gar Runtiņupīti līdz Saulstaru alai un klintīm.  Ala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts – aizliegts rāpties pa smilšakmens atsegumu un iet iekšā alā.
  • Netālu no Runtiņa upītes ietekas Gaujā atrodas Lielais akmens jeb Runtiņa avotakmens. Pie akmens iztek spēcīgs avots un skatāmi Gaujas plostnieku darba liecinieki – betona enkurkluči.
  • Taka turpinās mežā, kur starp kokiem var saskatīt Gaujas kapus, kā arī Batariņa tipa uzkalniņus un Veco Baronu kapsētu.
  • Iznākot no meža, labajā pusē skatam paveras skaista ainava ar majestātisko Krimuldas baznīcu.
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu