Tā kā Veclaicene ģeogrāfiski atradusies uz galvenajiem tirdzniecības ceļiem starp Krieviju un Latviju, izsenis šo vietu apdzīvojuši dažādu tautību cilvēki, to starp gan krievi, gan igauņi. 19. gs. vidū Veclaicenē izveidojās Dievmātes Patvēruma pareizticīgo draudze. Pēterburgas tirgonis M. Fjodorovs 1894. gadā baznīcai dāvināja vienu no sešiem zvaniem – pašu lielāko, kas saglabājies līdz mūsdienām. Visos 20. gs. karos laukakmeņu un ķieģeļu celtā baznīca ir palikusi neskarta, kaut gan tā atradusies tikai kādus 15m no lielā ceļa.
Reizi mēnesī baznīcā notiek dievkalpojumi.
Baznīcu iespējams apskatīt iepriekš piesakoties pa tālruni +371 26138592
visitaluksne.lv
Veclaicenes Vissvētās Dievmātes patvēruma pareizticīgo baznīca ir Latvijas pareizticīgās baznīcas dievnams Alūksnes novada Veclaicenē.
Vēsture
Dievmātes Patvēruma pareizticīgo draudze Veclaicenē izveidojās 19. gadsimta vidū un tajā laikā saucās Valkas apriņķa Opekalna pareizticīgā draudze.
1893. gada 29. augustā tika ielikti baznīcas pamati un 1895. gada 22. jūlijā tā tika iesvētīta. 1894. gadā Pēterburgas tirgonis M. Fjodorovs baznīcai uzdāvināja vienu no sešiem zvaniem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Baznīca, kas atrodas tikai 15 metrus no Rīgas–Pleskavas ceļa, necieta nevienā pasaules karā, bet vairākkārt apzagta miera laikos. Arī padomju gados baznīcā reizi mēnesī notika dievkalpojumi. 2010. gadā tika veikti baznīcas remontdarbi – lielajam kupolam pārlikta konstrukcija un nomainīts skārds, pārmūrēts skurstenis, fasādē atjaunots ornamenta raksts un veikts kosmētisks remonts iekštelpās.
lv.wikipedia.org