Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Lubānas evaņģēliski luteriskā baznīca

Ekskursija un baznīcas apskate pēc iepriekšēja pieteikuma, tel. 26374962 (Ilze Kraukle).

Lubānas baznīcā zem viena jumta ir divas baznīcas un katrai savs altāris: lielā baznīca ar 750 sēdvietām domāta latviešu draudzei, bet mazā – vācu draudzei.  Baznīca ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Mazajā baznīcā altāri veido vitrāža „Kristus ar bērniem jeb Kalna sprediķis” (autors nezināms). Lielajā baznīcā altārgleznas „Kristus pie krusta” autors – A. T. Diks.

Baznīca ir celta neogotikas stilā un ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tā celta laikā no 1869. gada līdz 1872. gadam, dievnams tika iesvētīts 1872. gada 6. janvārī, Zvaigznes dienā.

Baznīcā atrodas Augusta Martina 1871. gadā būvētās ērģeles. Pašlaik notiek tās restaurācijas darbi.

Baznīcas torņa gailis paņemts no iepriekšējās mazās baznīcas un novietots uz jumta tajā vietā, kur bija iepriekšējās baznīcas tornis.
www.visitmadona.lv

 


Lubānas evaņģēliski luteriskā baznīca ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas dievnams Lubānā. Baznīca celta no 1869. līdz 1872. gadam pēc J. Kampes projekta neogotikas stilā. Tā ir vienīgā ēka Latvijā, kur zem viena jumta izvietotas divas baznīcas.

 

Vēsture

Pirmās rakstītas ziņas par baznīcu Lubānā parādās 1643. gadā, kad pirmoreiz minēta ar Ļaudonas evaņģēliski luterisko draudzi vienota Lubānas draudze. Pirmā koka baznīca Lubānā uzcelta 1648. gadā Lubānas muižas īpašnieka Heinriha fon Kronšterna vadībā. Iespējams, šī baznīca ir atradusies tagadējo veco kapu centrā. Par to liecina vairāki faktori: nostāsti no paaudzes paaudzē, tiek arī uzskatīts, ka tagadējais kapu ceļš agrāk bijis ceļš, kurš veda uz baznīcu. Ziemeļu kara laikā baznīca nodegusi.

Laikā no 1845. līdz 1847. gadam, kad Lubānas muižā jau saimniekoja Volfu dzimta, puskilometra attālumā no baznīcas uzcelta liela akmeņu mācītāja māja un saimniecības ēkas Aiviekstes kreisajā krastā. 1868. gadā saskaņā ar J. Kampes projektu tika uzsākta jaunās, mūra baznīcas celtniecība. Jaunā baznīca tika celta vecajai apkārt, bet, kad jaunā baznīca bijusi uzcelta, veco nojauca un iznesa pa gabalam ārā. Jaunā, tagadējā baznīca tika iesvētīta 1872. gada 6. janvārī – Zvaigznes dienā.

 

Arhitektūra

Baznīcas ēkai ir visai netipisks iekšējais plānojums. No ārpuses baznīca ir viena vesela celtne, bet iekšpusē ir divas baznīcas – lielā un mazā. Abas telpas no ārpuses atdala izteiksmīga gaiļa figūra, kura atrodas nevis kā visās baznīcās torņa galā, bet gan vietā, kur atrodas lielās baznīcas altāris. Šo vienotā stilā būvēto celtni grezno ar sarkaniem ķieģeļiem ierāmētie, ar vimpeli rotātie gotiskie logi, armatūras dzegas, gotiskie trej’ un četrlapji, kāpienveida kontrofisi, taču pati telpa ir pārsegta ar vāji izteiktiem trīsslīpju griestiem, kurus mazākos laukumos sadala pasijas un līstes, kas veido ģeometriskus ornamentus. Pasiju krustpunktus rotā virpotas koka piekares, bet sienu un griestu sadures – koka konsoles. Durvis, kas ved uz sakristeju un mazo baznīcu, ierāmē gotiski portāli. Astoņi koka stabi balsta ērģeļu luktu, kuras margas rotā ar četrlapjiem greznoti pildiņi.

Mazā baznīca
Vācu baznīca jeb tautā saukta Mazā baznīca, kurā bija ap 50 vietām, tika paredzēta kā vācu draudzes baznīca, kurā dievkalpojumus noturēja vācu baronam, viņa ģimenei un draugiem.

Lielā baznīca
Lielā baznīca, kurā ir ap 750 vietām, bija paredzēta latviešiem. Baznīcas rietumu daļā izvietots galvenais altāris, kura centra nišā – apustuļu skulptūras. Centrālajā smailkoka nišā Drēzdenes gleznotāja Augusta tom Dīka 1871. gada glezna "Kristus pie krusta" (Gruppe am Kreuz). Gleznas labajā apakšējā daļā uzrakstīts: A. TOM DIECK.

 

Kultūras pieminekļi

Lubānas baznīcas iekšdurvju vitrāžas, mazās baznīcas altāra vitrāža "Kristus ar bērniem" un ērģeles ir iekļautas Valsts nozīmes aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu