Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Krupenišku vecticībnieku kopienas lūgšanu nams

Krupenišku vecticībnieku kopienas lūgšanu nams celts 1908. gadā. Dievnama projekta autors ir inženieris I. Ivanovs. Šobrīd dievnams atrodas sliktā tehniskā stāvoklī.
www.celotajs.lv

 


Krupenišku vecticībnieku draudze veidojās 1897. – 1898. gadā. 1908. gadā apstiprināts lūgšanu nama projekts, kura autors bija inženieris Ivans Ivanovs. Draudzes locekļi piedalījās dievnama celtniecībā, kā arī ziedoja tam grāmatas un ikonas. 1908. gadā draudze tika oficiāli reģistrēta. Ēkai bijis salmu jumts, kas 1933. gadā nomainīts pret skārda segumu.

Lūgšanu nams ir taisnstūra plānojuma ēka, kas ietver draudzes telpu. Ieejas daļā ēkas būvapjomam piebūvēta atsevišķā apjomā nodalīta šaurāka priekštelpa. Koka guļbūves ārsienas ir apšūtas ar horizontāliem krāsotiem dēļiem. Ēkas lakoniski risināto arhitektoniski telpisko veidolu papildina ieejas daļā virs jumta kores piestiprināts krusts un profilētie spāru gali, kas griezti kokā.


Krupenišku vecticībnieku lūgšanu nama interjera īpatnība – telpas dēļu grīdas un līmeniskie dēļu griesti, kā arī ar finiera plāksnēm apšūtās sienas nav krāsotas. Nekrāsota ir arī klirosa barjera no vertikāliem koka dēļiem un finiera plāksnēm. Nelielo ikonostasu veido viena ikonu rinda uz koka plauktiņa. Tā kā Krupenišku draudze vienmēr ir bijusi neliela, tā nevar lepoties ar apjomīgām ikonu un liturģisko grāmatu kolekcijām. 20. gadsimta 70. – 80. gados dievnamā vēl atradās vecticībnieku dievnamiem raksturīgais lielais, gleznotais altāra krusts, kas bija darināts 20. gadsimta pirmajā pusē, un 20. gadsimta sākumā izgatavotais grīdas svečturis, taču šobrīd tie ir zuduši.

Krupenišku lūgšanu nams pārstāv 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā celto vecticībnieku sakrālo ēku tipu, kas īpaši izplatīts attālākās lauku teritorijās un iezīmējas ar lakonisku arhitektoniski telpisko risinājumu un atturīgu dekoru.

Informācija par lūgšanu namu norakstīta no grāmatas: Kaminska Rūta, Bistere Anita „Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums Rēzeknes pilsētā un rajonā”, Rīga, 2011

Visi vērtīgie priekšmeti un ikonas no šī dievnama ir nozagtas, draudze tās aizvietojusi ar papīra reprodukcijām. Patiesībā ēka nav slēgta un tajā var iekļūt jebkurā laikā, ja vien spēsiet saudzīgi atvērt durvis, tās nelaužot.
www.geocaching.com

 

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu