Augstceltnes
Debesskrāpis ir sevišķi augsta daudzstāvu celtne. Par debesskrāpi tiek uzskatīta atsevišķi stāvoša būve, kas vertikālā virzienā vienmērīgi sadalīta stāvos un paredzēta cilvēku darbam un dzīvošanai. Eiropā par debesskrāpjiem uzskata celtnes, kuru pēdējais stāvs atrodas vismaz 150 m augstumā. Rīgā par debesskrāpjiem mēdz dēvēt arī zemākas augstceltnes.
Līdz 19. gadsimtam par sešiem stāviem augstākas ēkas būvēja reti, jo nebija ērti lietot kāpnes lielākā augstumā, turklāt toreizējie ūdens sūkņi nespēja pacelt ūdeni vairāk kā 15 m augstumā. Attīstoties dzelzsbetona, tērauda un sūkņu tehnoloģijām, kā arī pēc lifta izgudrošanas, kļuva iespējams būvju augstumu palielināt desmitiem reižu. Tas īpaši izdevīgi bija lielpilsētās, kuru centros apbūvējamā zeme ir ļoti dārga.
2004. gadā tika uzsākta Burj Dubai debesskrāpja būvniecība Dubaijā, AAE, kas ir pabeigta un ir augstākā celtne pasaulē. Tās augstums ir 828 metri.
2007. gada beigās pasaulē bija vairāk nekā 1500 debesskrāpju, no kuriem 35 ir augstāki par 300 m.
Baltijā
Šobrīd augstākā celtne Baltijā atrodas Viļņā un tā ir Europa Tower, kuras augstums ir 149 metri. Rīgā šobrīd ir ļoti daudzi augstceltņu plāni un galvenās būvēšanas vietas ir Ķīpsala, Zaķusala, Jūrmalas šosejas apkaime un Skanstes ielas rajons. Tallinas augstākā ēka ir Swisotel viesnīca, kas ir 117 metrus augsta ar 28 stāviem.
Augstceltnes Latvijā
Šobrīd Latvijā augstākā augstceltne ir Saules akmens, kas ir 123,1 metru augsta ar 28 stāviem, augstceltne tika pabeigta 2004. gadā. Otra augstākā ēka ir Panorama plaza 114 metri un 32 stāvi. Augstākā plānotā celtne Rīgā ir Z-towers, kas būs 135,2 metrus augsta. Rīgā šobrīd ir vairāk nekā 55 pabeigtas augstceltnes. Augstceltne skaitās ēka, kurai ir vismaz 12 virszemes stāvi un uz 2010. gada augusta Rīgā pēc Emporis oficiālajiem datubāzes datiem bija 216 pabeigtas ēkas, 11 ēkas celtniecības stadijā un 42 apstiprinātas ēkas.
lv.wikipedia.org
Lasīt tālāk