Lai novērtētu Vanagu ieža burvību, jādodas gar Amatas upes kreiso krastu, lejpus skaistajam Lustūzim. Tur manīsi Vanagu iezi meža zaļumu ieskautu.
Vanagu iezis ir apaudzējis sev apkārt biezu mežu, tāpēc vietējie ļaudis to mēdz dēvēt par Egļu krauju. Vēja sētās egļu sēklas ir radījušas patiesi pasakainu, spilgti zaļu ainavu ap lielo iezi. Tā izcilni rotā varena priede, kas gluži kā karaliene iekārtojusies savā smilšainajā tronī. Tikai pie plūstošās Amatas upes krasta atsedzas sarkanīgas smilšakmens klintis, kas stiepjas gar krastu arī tālāk.
Vanagu iezī redzami vairāki nobrukumi, un to veido divi klinšu stāvi, kuru viducī ir slīpena nogāze. Vērojot Vanagu iezi no attāluma, šķiet, ka vidusdaļā esošā grava sacirtusi iezi divās daļās.
www.entergauja.com
Vanagu iezis, arī Egļu krauja vai Roču iezis, kas tāpat kā Zvārtes iezis ir valsts nozīmes aizsargājams ģeoloģisks dabas piemineklis. Tā augstums ir 36m, bet tā lielākā daļa apaugusi ar mežu, tikai pie ūdens apskatāms sārta smilšakmens atsegums ar plaisām, alām un nišām. Vanagu iezī atrodas arī Bruņuzivju ala, kas sufozijas ceļā izveidojusies smilšakmens plaisā. Tajā atrasti bruņuzivju atlieku pārakmeņojumi. Vanagu ieža lejas daļa ar alām nišām un milzu laukakmeņiem, ko atnesis no ziemeļiem kūstošais ledājs pirms 10-iem tūkstošiem gadu, atstāj uz ceļotāju mazliet drūmu iespaidu un liek izjust tālo zemes vēstures laikmetu elpu.