Ķekaru muskare (Muscari racemosum)

Ķekaru muskare (Muscari racemosum) savvaļā aug Vidusjūras apgabalā, Eiropas un Kaukāza kalnainajos apgabalos. Sīpols 1-1.5cm diametrā. Lapas 3-6, šauras, vidū ieliektas. Ziedkāts 15cm garš. Ziedi tumši zili, ar baltiem zobiņiem, augšējie sterilie – gaišāki, sakārtoti blīvā vārpā. Zied vidēji agri, ilgi – 3 nedēļas.
(Tekstā izmantoti materiāli no žurnāla Dārza Pasaule (4/2005))

Muskares (latīņu: Muscari) — liliju dzimtas ģints. Muskaru ģintī ir aptuveni 60 sugu. Tās zied pavasarī un vasarā. Savvaļā izplatītas stepēs, kalnu nogāzēs un krūmājos no Alpu pļavām līdz Vidusjūras apgabaliem, Vidusāzijai, Turcijai, Irānai un pat Ziemeļāfrikai.

Augs ir 5-30cm augsts. Dažu sugu muskares izaug pat 60cm garas. Lapas parasti ir lineāras, vidū ieliektas, no zemes veido pušķi. Gandrīz visas muskaru sugas ir dekoratīvas. Selekcionāri izveidojuši daudzas šķirnes ar dažādu krāsu toņu vienkāršiem un pildītiem ziediem. Dažu šķirņu ziediem ir tik neparastas formas, ka nemaz nelīdzinās ierastajai muskarei.

Daudzām sugām, sevišķi no muskarīmiju ģints, ir spēcīga smarža, kas atgādina austrumniecisko smaržvielu muskusu. No tā radies ģints latīniskais nosaukums - Muscari.

Ziedi var būt balti, dažām sugām dzeltenos vai brūnganos toņos, divkrāsu, bet visbiežāk – gaišāk vai tumšāk zili, violetos vai purpura toņos, ar baltu, zobainu apmalīti vai bez tās. Ziedi ir bumbiņu, muciņu formā, ciešāk vai retāk sakārtoti cilindriskās vārpveida ziedkopās. Ziedvārpu veido divu tipu ziedi: apakšējie – auglīgie, vārpas virsotnē – sterilie.

Ziedus parasti apputeksnē bites un citi kukaiņi, tāpēc daudzām sugām augšējie sterilie ziedi ir košāki – apputeksnētāju pievilināšanai.

Muskares atkarībā no sugas zied diezgan ilgi, apmēram 3-4 nedēļas, un dažādos laikos. Pēc noziedēšanas veido sausas trīsdaļīgas pogaļas, kurās ir apaļas vai iegarenas sēklas melnā krāsā. Ienākoties tās no pogaļām ātri vien izbirst un teicami vairojas ar pašizsēju. Ja tuvumā aug vairākas sugas, tad sēšanai paredzētās sēklas ievāc pirms pogaļu atvēršanās. Dažas sugas izsējoties var kļūt par grūti iznīdējamu nezāli.

Sīpoli muskarēm ir apaļveidīgi lodveida, ar nenoslēgtām zvīņām. Katru gadu sīpols veido 2-30 vairsīpolus, kas var uzziedēt jau nākamajā gadā. Muskares ieteicams pārstādīt katru gadu, norokot vasarā, kad sāk dzeltēt lapas. Taču tās var augt arī bez pārstādīšanas 3-5 gadus.

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu