Īstā madara (Galium verum)

Īstā madara - Galium verum L.

Īstā madara - angliski: lady’s Bedstraw; vāciski: Echtes Labkraut; zviedru: gulmåra; igauņu: hobumadar; lietuviešu: tikrasis lipikas; krievu: подмаренник настоящий

APRAKSTS:
Daudzgadīgs, vidējs (ga 30-60 cm) rubiju dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, apaļš, parasti nezaro. Lapas šauri lineāras (ga 1-3 cm, pl 0.1-0.3 cm), uz stublāja daudzos neīstos mieturos pa 8-12. Lapu virspuse spīdīga, tumši zaļa, apakšpuse blāva, matēta. Lapu apakšpusē labi redzama vidusdzīsla. Ziedi stublāja augšdaļā blīvās skarveida ziedkopās, vainags (pl ap 0.4 cm) dzeltens, četrdaļīgs. Auglis - kails divu riekstiņu skaldauglis. Zied no jūnija līdz oktobrim.

IZPLATĪBA:
Eirāzijā plaši izplatīta suga.

Latvijā bieži visā teritorijā

BIOTOPI:
No atsevišķiem eksemplāriem līdz monodominantās audzēs sausās pļavās, mežmalās, kāpās, gar dzelzceļu uzbērumiem. Aug sausās līdz mēreni mitrās, atklātās vietās. Raksturīga suga augu sabiedrībās sausieņu pļavās (Cl. Festuco-Brometea) un mēreni sausās pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea, O. Arrhenatheretalia.

ĪPAŠAS NORĀDES:
Vienīgā madara Latvijā ar dzelteniem ziediem. Citām madarām ziedi zaļgani vai balti. Veido Latvijā reti sastopamu hibrīdu ar balto madaru - Pomerānijas madaru (G. x pomeranicum Retz., syn. G. album x G. verum).
www.latvijasdaba.lv


Ārstnieciskā nozīme
No medicīnas viedokļa, īstās madaras ārstnieciskās īpašības ir maz izpētītas. Taču ir zināms, ka īstā madara iedarbojas, kā pretiekaisuma un urīna dzenošs līdzeklis, kā arī tā spēj normalizēt glikozes saturu asinīs.

Veicot eksperimentus ar īstās madaras nostādinājumu, noskaidrots, ka tā iedarbojas diurētiski, novārījumam piemīt pretdrudža un sedatīva iedarbība. Tāpat arī noskaidrots, ka novārījums bremzē smadzeņu darbību. Tāpēc augu rekomendēja tālākai izpētei, kā preparātu ar kuru ārstēt epilepsiju un drudžainus stāvokļus.

Īstās madaras ūdens ekstraktam piemīt antifibrinolītiska un antikoagulanta iedarbība, bet sausam ekstraktam spazmolītiska aktivitāte. Augs tiek pētīts arī kā perspektīvs pretaudzēju līdzeklis. Pierādīts, ka ūdens nostādinājums bremzē Plīsa limfosarkomas attīstību par 82%, kā arī samazina leikocitozi dzīvniekiem.

Tautas medicīnā īstā madara tiek pielietota plaši. Svaigs, sasmalcināts augs tiek pielietots ārīgi, kā asins apturošs un brūču dziedējošs līdzeklis. Tādas aplikācijas ir efektīvas plīsumu, izsitumu un ādas slimību ārstēšanai. Sajaukta ar taukiem vai eļļu, īstā madara zālīte pārvēršas par ziedi, kuru arī var izmantot dažādu plīsumu, čūlu, apdegumu un skrofulozes gadījumā. Žāvēts un samalts īstās madaras pulveris ir izmantojams, brūču apstrādē.

Īstās madaras nostādinājums tiek pielietots kā asins apturošs līdzeklis, ar to ārstē hemoroīdus, deguna asiņošanu, kā arī sāpīgas un spēcīgas mēnešreizes. To var pielietot arī dizentērijas, caurejas, kolītu un griezošu sāpju kuņģī, gastrīta, endometrīta gadījumā. Tā der arī kā urīna dzenošs līdzeklis, tūskas, nierakmeņu un nefrītu ārstēšanai. Īsto madaru pielieto, kā sāpju mazinošu, īpaši efektīvi galvas sāpju un podagras gadījumā. Kā pretiekaisuma un pret drudža līdzekli, to pielieto angīnas, plaušu iekaisuma, pneimonijas, tuberkulozes, brucelozes un skrofulozes gadījumā.

Epilepsijas un konvulsiju gadījumā, īstā madara nostrādā, kā pret drudža līdzeklis. Kā sedetatīvu līdzekli, to dod slimniekiem, histēriju un neirastēnijas lēkmju laikā.

Nav ieteicams lietot
Augs ir viegli indīgs, tāpēc dozāciju ir jāievēro uzmanīgi, to nav ieteicams dot bērniem. Pamatā šis augs var radīt blaknes grūtniecēm, sievietēm laktācijas periodā. Protams, ja ir individuāla auga nepanesamība. Šo augu nedrīkst lietot diabētiķi.
Vairāk: agrikitis.mozello.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu