Vidzemes piekraste
Vidzemes piekraste
Vidzemes piekrastei ir raksturīga īpaši liela dabas un ainavu daudzveidība, bagāta kultūrvēsture. Šeit sastopamas gandrīz visu iespējamo tipu pludmales, stāvkrasti un kāpas. Sevišķi ievērojami ir kāpu mežu masīvi un priekškāpas, akmeņainās pludmales, piekrastes mitrāji un smilšakmens atsegumi. Piekraste nav iedomājama bez upju, upīšu un strautu (urgu) grīvām, kā arī lejteču ielejām ar platlapju mežiem. Vēsturiskā piekrastes iedzīvotāju nodarbošanās – gan zveja un lauksaimniecība, gan kuģu būve un jūrniecība – ir noteikusi apdzīvoto vietu un viensētu izvietojumu un līdz ar to – jauktas mežu, lauku, ciemu un mazpilsētu ainavas veidošanos. Arī Vidzemes piekrasti ietekmējusi 20. gadsimta 40.– 90. gadu politiski ekonomiskā situācija. Zemes atrašanās valsts īpašumā kavēja piekrastes apbūvi, taču ļoti raksturīga tam laikam bija daudzu vasarnīču ciematu un dārzkopības sabiedrību veidošanās piekrastē. Lilastes jūrmalā izvietotā padomju armijas bāzes teritorija sabiedrībai nebija pieejama. Pašlaik piekrastes pašvaldībām un valstij dažādo īpašuma attiecību apstākļos un pastāvošo normatīvo aktu ietvaros jārod risinājums līdzsvarotai un ilgtspējīgai piekrastes attīstībai līdz ar piekrastes vērtību saglabāšanu.
Vidzemes piekrastē sastopami daudzi Latvijā aizsargājami biotopi – mežainas jūrmalas kāpas, ar lakstaugiem klātas pelēkās kāpas, smilšakmens atsegumi, jūrmalas pļavas, lagūnas, jūras piekrastes akmeņu sēkļi, pārmitri platlapju meži un citi. Par Vidzemes piekrastes nozīmīgumu liecina šeit izveidotās Natura 2000 jeb Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas: dabas liegumi “Vidzemes akmeņainā jūrmala” un “Randu pļavas” un dabas parks “Piejūra”. Vidzemes piekrastes ziemeļu daļa ir ietverta Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Īpatnēji piekrastes veidojumi, diži akmeņi un dižkoki ir aizsargājami dabas pieminekļi. Dabisku mežu un atsevišķu sugu aizsardzībai ir izveidoti mikroliegumi. Atpūtai piemērotas ir Vidzemes piekrastes plašās smilšainās pludmales. Īpaši vilinošas ir akmeņainās pludmales un smilšakmens atsegumi, Randu pļavu ainava un vientuļā krasta miers.
Vairāk: piekraste.daba.lv
Vidzemes piekrastei raksturīga
Akmeņainā jūrmala
Vidzemes piekrastē ir atrodamas gandrīz visu iespējamo tipu pludmales, tomēr tā īpaši pazīstama ar akmeņaino jūrmalu, kuras stiepjas 12 kilometru garumā un 20-40 metru platumā starp Tūju un Vitrupi. Vidzemes akmeņainā jūrmala ir iekļauta dabas liegumā.
Randu pļavas
Ziemeļos no Salacgrīvas dabas draugus iepriecina randu jeb piejūras pļavas. Tās izceļas ar lielu bioloģisko daudzveidību un ir nozīmīga putnu ligzdošanas vieta. Randu pļavās ir iekārtotas īpašas dabas takas un putnu vērošanas tornis.
Kāpas un smilšakmens atsegumi
Staigājot pa Vidzemes jūrmalu, iespējams redzēt kāpas smilšakmens atsegumus:
- Lilastes kāpa – Vairākus kilometrus garumā tā sasniedz pat 20 metru augstumu,
- Baltā kāpa - to uzskata par vienu no skaistākajām jūrmalas kāpām visā Latvijā. No Baltās kāpas līdz Pēterupei apmēram 3,5 km garumā vijas Saulrieta taka.
- Veczemju klintis – iespaidīgākā un krāšņākā smilšakmens klinšu grupa Vidzemes piekrastē. Tas ir līdz 6 metru augsts stāvkrasts, kur vairāku simtu metru garumā atsedzas sarkanas smilšakmens klintis ar seklām abrāzijas alām, nišām, grotām un citiem veidojumiem.
Pludmales
Labiekārtota pludmale, kurā ir pārģērbšanās kabīnes un glābšanas stacija pieejama Saulkrastos. Pārģērbšanās kabīnes pieejamas arī citu piekrastes pilsētu pludmalēs - Carnikavā, Salacgrīvā, Ainažos, kā arī Tūjā.
www.latvia.travel/lv