Veselavas muiža
Veselavas muižas komplekss celts 19. gs. 40. gados un tas saglabājies gandrīz visā pilnībā. Divstāvu muižas ēka atgādina U burtu un tā atrodas uz zemes gabala, ko no visām pusēm ieskauj grāvis, tā imitējot viduslaiku nocietinātās pilis.
Ieteicams apskatīt savdabīgo ēkas apkures sistēmu bēniņos, kā arī seno lietu un mantu kambari ar darbarīkiem un sadzīves priekšmetiem.
"Viesturi" Veselava, Veselavas pagasts, Priekuļu novads
Veselavas muižas darba laiks no 08.06.2021 – 30.09.2021:
darba dienās: 10.00 – 17.00
svētdienās: 11.00 – 16.00
Ieejas biļete:
pensionāriem, skolniekiem: EUR 2.00
pārējiem apmeklētājiem: EUR 3.00
+371 26100962; +371 29247403
turisms.cesis.lv
Veselavas muižas apbūves komplekss veidots 19. gs. Mazliet neparasts ir muižas teritorijas plānojuma princips. Kungu māja būvēta it kā uz palielas, ovālas salas, kuru no visām pusēm ieskauj ar ūdeni pildīts grāvis. Pāri tam uz muižas parādes pagalmu ved divi laukakmens mūra tilti, kuru pusaploces arkas veidotas no rūpīgi apstrādātiem šūnakmens kvadriem. Šāds plānojums rada nenoliedzamas asociācijas ar nocietinātajām viduslaiku pilīm, kur ūdens šķēršļi pildīja svarīgas aizsarg funkcijas. Šeit ūdens šķirtne uzsver kungu mājas īpašo nozīmi citu ēku klāstā. Dienvidpusē parādes pagalmam atradies augļu dārzs, bet kungu mājas ziemeļpusē – parka lauce ar puķu, dekoratīvo krūmu un koku stādījumiem. Aiz grāvja ieskautās lauces pavēries skats uz gludo dzirnavu dīķa spoguli.
Veselavas muižas kungu māja ir smagnēja, dekorā skopa divstāvu mūra celtne. Plānā u–veida, ar nedaudz izvirzītiem sānu flīģeļiem. Tā celta 19. gs. vidū, pēc tam, kad 1840./41. gada ziemā ugunsgrēkā nodega iepriekšējā dzīvojamā ēka. Jaunais nams līdzīgs vecajam, nedaudz izmainot logus un citas detaļas. (tā savās atmiņās raksts baronese Ženija fon Fēgezaka, dzimusi Kampenhauzena.) Kungu māja pieskaitāma eklektikas laika celtnēm, kuras raksturo pagātnes arhitektūras stilu formu brīvs pielietojums. Ēkas stūru krustojums un trijstūrveida frontoni galos un virs centrālās ieejas patapināti no klasicisma izteiksmes līdzekļu arsenāla, liektais frontons galvenās fasādes jumtmalē atsauc atmiņā baroka vijīgās līnijas, bet otrās gaismas smalloka logs ar krāsainu vitrāžu stiklojumu 2. stāva kāpņu telpā šķiet pārcelts no kādas gotikas baznīcas. Patiesu apbrīnu raisa apjomīgās ēkas apkures sistēma. Pagātnes meistari mācējuši visu daudzo mājas apkures ierīču dūmkanālus sakoncentrēt tikai trijos dūmeņos. Lielie, slīpie, no ķieģeļiem mūrētie dūmkanālu pārvadi bērniņtelpā atgādina kāda milzu zirnekļa kājas.
veselava.lv