Ventspils tirgus laukums
Ventspils Tirgus laukums
Vēsturiskais Tirgus laukums Ventspilī izveidojies 17. gadsimtā. Sākumā tas bija rātslaukums, kura malā līdz 1850. gadam atradās Ventspils rātsnams. Aptuvenā rātsnama vieta ar savulaik iecerēto, bet tā arī neierīkoto torņa pulksteni šodien simboliski iemūžināta zvanu tornī. Pie laukuma 17.- 18. gadsimtā celtas turīgāko un ievērojamāko pilsoņu dzīvojamās mājas. Divus gadsimtus tā ir bijusi vieta, kur Ventspils pilsoņi pulcējušies noklausīties rātes lēmumus, un jau piekto gadsimtu šeit darbojas tirgus. šodien Tirgus laukums ar savu seno apveidu, plaši saglabāto 17.-18. gadsimta apbūvi, ar joprojām dzīvo misiju - būt par ļaužu pulcēšanās un iepirkšanās vietu - ieņem būtisku vietu Ventspils Vecpilsētā.
Ventspils tirgū 19.-20. gadsimtā lietotie svari un mēri
Garuma mēri
Colla - 2.5 cm
Pēda - ap 30 cm
Ass - ap 210 cm
Svara mēri
Mārciņa - ap 0.4 kg
Pods - ap 8 kg
Puds - ap 16 kg
Birkavs - ap 160 kg
Tilpuma mēri
Čarka - 0.13 l
Stops - 1.2 l
Garnica - 3.2 l
Sieks - ap 12 l
Pūrs - ap 65 l
Skaita mēri
Ducis - 12
Kāls - 30
Šoks - 60
Tirgus laukums rekonstruēts (2009, arh. Ēriks Cērpiņš) izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu. Rekonstrukcijas rezultātā radīts jauns, pievilcīgs tūrisma objekts pilsētā ar Kariljonu pulksteni, vienlaikus saglabājot laukuma sākotnējo tirgus funkciju.
Pēc rekonstrukcijas laukums ir ieguvis jaunu bruģakmens segumu, ar kuru ir iezīmēta vēsturiskā 18. gs. tirgus saimniecisko būvju atrašanās vieta un pamatu kontūras, kas ļauj iepazīties ar vēsturisko Tirgus laukuma būvju izvietojumu. Tāpat uzbūvēta īpaša „Tirgus aka" ar pilsētas ģerboņiem, radot iespēju apmeklētājiem ūdeni lietot ne tikai dzeršanai, bet arī lai nomazgātu tirgū iegādātos augļus un dārzeņus. Saulainā laikā aka darbojas arī kā saules pulkstenis, savukārt no tās pamatnes laukuma iesegumā izvērstas četras līnijas, kas norāda uz četrām debess pusēm.
Kā centrālais rekonstruētā laukuma objekts uzstādīts zvanu tornis ar Kariljonu pulksteni, kas simbolizē kādreiz rātskungu nerealizēto ieceri Rātsnama tornī uzstādīt pilsētas centrālo laikrādi.
Zvanu torņa ēkā atrodas arī atraktīvs elements – lieli skaitāmie kauliņi, kā arī tēlnieka G.
Panteļejeva veidota svaru, tilpumu un mēru ekspozīcija.