Velsa
Velsa
Galvaspilsēta (un lielākā pilsēta) Kārdifa
Oficiālās valodas Velsiešu, angļu
Platība - Kopā 20 779 km²
Iedzīvotāji - iedzīvotāji 2010. gada vidus. g. 3 006 400
Velsa (velsiešu: Cymru, angļu: Wales) ir zeme, kas ir Apvienotās Karalistes sastāvdaļa.
Velsa atrodas Lielbritānijas salas dienvidrietumos un robežojas ar Angliju austrumos, Bristoles līci dienvidos, Sentdžordža šaurumu rietumos un Īrijas jūru ziemeļos. Tās galvaspilsēta ir Kārdifa.
Ģeogrāfija: Velsa ir viena no Lielbritānijas pavalstīm un atrodas Lielbritānijas pussalas centrālajā un rietumu daļā. Lielākā daļa Velsas reljefa ir kalnaina, jo sevišķi ziemeļu un centrālajos reģionos. Kalni ir veidojušies pēdējā ledus laikmetā.
Augstākais valsts punkts ir Snowdon (1085m). 14 Velsas kalni, kas ir augstāki par 3000 pēdām, ir pazīstami kā Velsas trīstūkstošnieki.
Velsā ir daudz upju, ka rezultātā valsts lepojas arī ar vairākiem interesantiem ūdenskritumiem. Augstākais un lielākais no tiem ir Pistyll Phaedar (75m), kas atrodas Afon Disgynfa upē.
Velsā tāpat ir vairāki lieli ezeri, no kuriem lielākie ir Llyn Tegid un Llangorse. Velsa lepojas ar mežonīgu un tajā pat laikā skaistu piekrasti, kurā bieži plosās vētras.
Valstī ir trīs nacionālie parki: Snowdonia, Brecon Beacons un Pembrokeshire krasts.
Klimats: Velsā valda mērenais okeāna klimats, kas ir ļoti mainīgs. Dēļ siltās Golfa straumes ziemas šeit ir maigākas (taču vasaras vēsākas un mitrākas) nekā līdzīgos platuma grādos citviet Eiropā (Kopenhāgenā, Maskavā). Velsā ir zemākās gaisa temperatūras nekā citur Lielbritānijā.
lv.wikipedia.org
irlaiks.lv