Vecauces muiža un pils

Vecauces pils ir tūrisma un kultūras centrs, kurā iekārtota viesnīca un apskatāma vēstures ekspozīcija par Vecauces muižu. Pils veidota angļu – sagšu jeb pseidogotiskā stilā, celta grāfiem Mēdemiem, kuru dzimtas īpašumā Vecauces muiža atradās no 1760. gada līdz pat 20. gadsimta sākumam. 1921. gadā Vecaucē izveidoja Latvijas Universitātes lauksaimniecības studentu mācību un pētījumu saimniecību, kas darbojas līdz šodienai.

Auces novads, Akadēmijas iela 11, LV-3708
+371 63745302
+371 29195959
vecaucespils@gmail.com
www.vecauce.lv
www.latvia.travel


Vecauces muižas kungu māja
jeb Vecauces pils (vācu: Schloss Alt-Autz) atrodas Auces novada Vecauces pagasta Vecaucē. Muiža līdz Latvijas agrārajai reformai 1920. gadā piederēja Mēdemu dzimtai un ir viena no vecākajām angļu neogotikas stila ēkām Latvijā. Pēdējie lielākie remontdarbi pilī tika veikti no 1988. gada līdz 1993. gadam.

Vecauces muižas pils
 Iepriekšējie nosaukumi  Schloss Alt-Autz
 Arhitektūras stils  Neogotika
 Atrašanās vieta  Akadēmijas iela 11, Auce, Latvija
 Būvniecības sākums  1841
 Pabeigta  1845
 Īpašnieks  LLU
 Arhitekts  Frīdrihs Augusts Štīlers

Vēsture
Vecauces muiža pirmoreiz rakstos pieminēta 1616. gadā, kad tajā sasaukts Kurzemes un Zemgales hercogistes landtāgs, kas iekšējo konfliktu dēļ tika pārcelts uz Jelgavu. Līdz 1672. gadam muiža piederēja Fītinghofu dzimtai, pēc tam Kurzemes un Zemgales hercogiem, no 1768. gada grāfu Mēdemu dzimtai. Tiek uzskatīts, ka tagadējās Vecauces pils kungu mājas projektu grāfs Kārlis fon Mēdems pasūtījis Berlīnes arhitektam Frīdriham Augustam Štīleram (Stüler, 1800–1865). 1841.–1845. gadā celtā pils ēka ir it kā sakrauta no atsevišķiem kubiskiem elementiem ar paaugstinātu rizalītu centrā un slaidu, asimetriski novietotu torni. 19. gadsimta otrajā pusē ēkai piebūvēja altānu, bet 20. gadsimta sākumā verandas torni.

1905. gada nemieru laikā pils tika dedzināta, pēc tam muižas īpašnieki to 1907. gadā atjaunoja vienkāršotā veidā bez sākotnējā greznuma. Pēc 1920. gada zemes reformas pils atradās Latvijas Universitātes īpašumā. Otrā pasaules kara laikā iznīcināto lauksaimniecības studentu prakses bāzi atjaunoja kā Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas saimniecību, kurā no 1956./1957. mācību gada praktizējās visi Agronomijas un Zootehnikas fakultātes studenti. Pašlaik ēku apsaimnieko Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecība "Vecauce".

Parks
Pie Vecauces pils atrodas 13 ha liels parks ar vairākiem dīķiem, koku un krūmu stādījumiem, pastaigu celiņiem un pieminekļiem LU saimniecības "Vecauce" vadītājam Jānim Bergam un profesoram Jānim Apsītim. Parkā ir Pirmajā pasaules karā kritušo vācu un krievu karavīru kapi.
lv.wikipedia.org


Vietā, kur robežojas Rietumkurzemes augstiene un Zemgales līdzenums, līdzās Auces pilsētiņai, 19. gs. ainavu parka ieskauta, slejas viena no pirmajām neogotikas stilā celtajām pilīm Latvijā – Vecauces pils.

Vecauces muižas apbūve ar 19. gs celto pili, klētīm, zirgu stalli, dārznieka māju, skaisto ainavu parku, dīķiem un liepu aleju piešķir nesteidzīgajai un rāmajai mazpilsētas dzīvei īpašu šarmu un neuzkrītoši atgādina par nesaraujamo saiti, kas vieno Vecauces muižu un Auces pilsētu. Auglīgākajās Vecauces muižas zemēs saimnieko LLU mācījumu un pētījumu saimniecības "Vecauce" ļaudis, savukārt zemēs, ko 1889. gadā grāfs Mēdems sāka pārdot apbūvei, izveidojusies Auces pilsēta, kurā dzīvo un strādā aucenieki.

Vecauces pils šobrīd darbojas kā tūrisma un kultūras centrs. Piedāvājam gida pavadībā apskatīt telpas un uzzināt vairāk par muižas vēsturi un ar to saistītajiem nostāstiem un leģendām, kā arī par mācību un pētījumu saimniecību "Vecauce", kura saimnieko muižas zemēs jau no 1921. gada. Tornī apskatāma ekspozīcija par Vecauces muižu.  Tiem, kas uzkāps 30 metrus augstajā pils tornī, pavērsies brīnišķīgs skats uz 13 ha lielo muižas parku ar vairākiem dīķiem un saliņām, krūmiem, pastaigu celiņiem. Parkā atrodas Pirmajā pasaules karā kritušo vācu un krievu karavīru kapi, piemineklis mācību un pētījumu saimniecības "Vecauce" dibinātājam un pirmajam vadītājam profesoram Jānim Bergam, kā arī piemineklis profesoram Jānim Apsītim. Uzmanīgam skatītājam nepaslīdēs garām Vecauces augļu dārzi un lauki, Auces pilsēta un varbūt pat 6 km netālie Lietuvas meži.

Ir vērts aizstaigāt uz attālāko parka daļu, kur kādreiz atradās fazānu dārzs, bet šobrīd vecās mājas vietā uzcelts bērnudārzs, ko projektējis Modris Ģelzis. Šeit klusākajā parka daļā var pasēdēt uz soliņiem atpūtināt kājas un paklausīties putnu dziesmās.

Pēc kārtīgas pastaigas pils pagrabstāvā varēsiet nobaudīt kārtīgas Vecauces pils saimnieču  pagatavotas pusdienas no pašu saimniecībā audzētiem dārzeņiem, augļiem un ogām. Pils ēdnīca atvērta darbadienās no plkst. 12:00 – 14:00.

Jūsu ērtībām piedāvājam vairākas zāles un telpas semināru un konferenču organizēšanai, banketiem, kāzām un dažādām ģimenes svinībām. Pasākumus apkalpo pils virtuve. Piedāvājam naktsmītnes labiekārtotās, divvietīgās istabiņās.

Būsiet mīļi gaidīti uz koncertiem, teātra izrādēm, ballēm un citiem pasākumiem, ko rīkojam Vecauces pilī.
Ar mums var sazināties rakstot uz e-pastu pils@vecauce.lv un zvanot 29195959 vai 63745302.
www.vecauce.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu