Vandzene
Vandzene (agrāk Krepliņi) ir ciems Talsu novada Vandzenes pagastā, pagasta centrs. Izvietojusies Šķēdes upes krastā pie autoceļa P127 17 km no novada centra Talsiem un 132 km no Rīgas.
Apdzīvotā vieta izveidojusies pie pagasta valdes un Valdgales—Mērsraga šaursliežu dzelzceļa stacijas. Ciems izaudzis pēckara gados kā kolhoza «Vandzene» centrālais ciemats. Vandzenē atrodas pagasta pārvalde, tautas nams, bibliotēka, bērnudārzs, veikals, pasts, ģimenes ārsta prakse, aptieka, viesnīca, Ugunsdzēsības materiālu muzejs.
lv.wikipedia.org
Vandzenē atrodas Vandzenes muiža, kura pirmo reizi rakstos minēta 17. gs. Vandzenes muižas ansamblis celts 19. gs. sākumā ar klasicisma stila iezīmēm. Muižas ansamblis veidots baronu Heikingu dzimtai 19. gs. kā simetrisks komplekss ar uzsvērtu centrālo asi ap parādes laukumu. Abās pusēs iebraucamam ceļam ir stallis un klēts ar klasicisma stila iezīmēm, parādes pagalma otrā pusē pils. Tai abās pusēs ir nelieli vienstāvīgi namiņi, jeb flīģeļi, kurus ar pili savienoja mūra žogs ar vārtiem. Pils priekšā - uzejas kāpņu stūros ierakti 17. gs. čuguna lielgabali, kas šeit uzstādīti 19. gs. beigās. Pagrabā un vienā no pirmā stāva telpām saglabājusies krusta velve. Pie muižas ēkas vērojams gleznains dīķis, kura ūdeņos spoguļojas viena no izteiksmīgākajām saimniecības ēkām - brūzis, kas celts 19. gs. otrajā pusē.
No 1937.gada pilī atrodas Vandzenes skola
www.talsitourism.lv
Vandzenes pagasts
Iedzīvotāji – 1945
Platība - 145,9 km²
Iedzīvotāju blīvums - 13,9 iedz./ 1km²
Vandzenes pagasta pārvalde („Pagastmājā”, Vandzenē, Vandzenes pagastā, Talsu novadā, LV-3281), telefons - 632 25473; fakss 632 25467, e-pasts: vandzene.parvalde@talsi.lv
Vandzene atrodas uz Piejūras līdzenuma un Ziemeļkurzemes augstienes robežas. Vandzenes centrs agrāk saucies citādāk, par Krepliņiem. Vietvārds "Vandzene", pēc valodnieka profesora Endzelīna pētījumiem, ir rada senprūšu vārdam "Wangus" - izretināts ozoliens - un vecleišu "vanga"- tīrums.
Ozolu Vandzenē ir daudz, gan dabā, gan kādreizējā kopsaimniecības emblēmā. Līdz 17.gs. to bija vēl vairāk.
Vandzenes pagasts radies, apvienojot 1893.gadā vairākus mazus pagastiņus - Oktes, Garlenes, Iģenes, Sārcenes. 1945.gadā izveidoja Vandzenes, Dārtes un Oktes ciemu. 1951.gadā Vandzenes ciemam pievienoja Dārtes ciemu, 1954.gadā – Nogales ciemu, 1961.gadā Mērsraga ciema Ļeņina kolhoza teritoriju, bet 1974.gadā – daļu Laidzes ciema. 1975.gadā pievienoja daļu Laucienes ciema. Visu administratīvo pārkārtojumu rezultātā Vandzenes pagastam pievienota daļa Laidzes un Upesgrīvas pagasta (Uguņciems), bet neliela daļa no Vandzenes pagasta (Garlene un Okte) iekļauta Laucienes pagastā.1990.gadā atjaunots Vandzenes pagasts.Vandzenes pagasts bija pirmais Latvijā, kur tika pabeigta vienlaidus kolektivizācija 1947.gadā.Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis - Vandzenes muiža – rakstos pirmo reizi minēta Kurzemes hercogistes un Piltenes bīskapijas 1666.gada robežlīgumā kā Vecodres palīgmuiža. Tagad šeit atrodas Vandzenes vidusskola, kurā mācās 324 skolēni. Skolā darbojas literārais pulciņš, aerobikas pulciņš, ansamblis, koris, estētikas un ķīmijas pulciņš.Vandzenes pagastam ir bērnudārzs “Zīlīte” un 3 bibliotēkas. Aktīva kultūras dzīve norit Vandzenes pagasta tautas namā. Pagasta iedzīvotājiem ir iespēja darboties 14 dažādos pulciņos.Pagasta teritorijā atrodas viena no vecākajām koka celtnēm Latvijā - Iģenes baznīca (1757). Tūristiem interesē oriģinālā koka guļbūve ar dēļu apšuvumu. Baznīcā joprojām notiek dievkalpojumi. Pagastā vēl darbojas Dārtes un Uguņciema baznīcas.Ar interesantu ekspozīciju var iepazīties viesnīcā “Rezidence” un rakstnieka Viļa Veldres muzejā.Vandzenes dižakmens ir trešais lielākais akmens Latvijā.Pašvaldības teritorijā atrodas kūdras, laukakmeņu, smilts un grants atradnes. Vandzenes pagastā vienmēr bijušas spēcīgas zemnieku saimniecības ar labām zemes kopšanas tradīcijām. 40,5% no pagasta zemēm ir lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no kurām 79,3% ir meliorētas zemes. Galvenās lauksaimniecības nozares pagastā ir graudaugu audzēšana, piena lopkopība un netradicionālā lauksaimniecība. Pagastā ir 5 zemnieku saimniecības, kuras apsaimnieko 250 – 300 ha zemes, bet 25 saimniecībām ir līdz 100 ha zemes. Lielākās zemnieku saimniecības ir “Purgaiļi”, “Četri”, “Jaunziliņi”, “Jaunkrātiņi”, “Līvas”, “Oši”, “Laņģi”. Netradicionālās lauksaimniecības virzieni ir augļkopība, biškopība, kazkopība, lauku dārzeņu un ogulāju audzēšana. Vandzenes pagasta zemnieki ir iesaistījušies lauksaimniecības nevaldības organizācijās – Zemnieku saeimā, Zemnieku federācijā, Lauksaimnieku apvienībā.Pagastā saražotā eksportējamā produkcija ir zivju konservi, zāģmateriāli un mēbeles.
talsi.case.lv