Upīša dārzs
Pētera Upīša dārzs
Vairāk nekā 4 hektāru plašajā ceriņu dārzā maija beigās zied un smaržo vairāk nekā 200 dažādu šķirņu un hibrīdu ceriņi. Dobeles ceriņu dārzs ir viens no lielākajiem pasaulē.
Selekcionārs Pēteris Upītis, 1957. gadā sākdams ierīkot dārzu saulainās Dobeles pievārtē, sapņoja visu Latviju pārvērst ziedošā dārzā. Viņa darbu tagad veiksmīgi turpina Dārzkopības institūta zinātnieki. 45 ha plašajā dārzā aug vairāk nekā 5000 augļaugu kultūru šķirņu un hibrīdu. Institūts ir vadoša zinātniskā iestāde, kas pēta ar augļkopību saistītus jautājumus. Pirmā dārzkopības izmēģinājumu saimniecība tika izveidota 1945.gadā uz bijušo "Lauciņu" māju īpašnieku, brāļu Vārnu kokaudzētavas bāzes. Nedaudz vēlāk šeit, vienā no Latvijas vissaulainākajām un siltākajām vietām, ieradās selekcionārs - dārzkopis Pēteris Upītis (1896 - 1976). 1957.viņš sāka veidot selekcijas dārzu, kas vēl šodien tautā tiek dēvēts par Upīša dārzu. P.Upītis bija pirmais Dobeles augļkopības laboratorijas vadītājs. Ievērojamais selekcionārs strādāja ar 24 kultūru selekciju un introdukciju.
Ievērojamais dārznieks savā sirdī bija mākslinieks, kas aizrāvās ar fotogrāfēšanu, dzeju un mūziku. Atmiņas par P.Upīša personību un profesionālo veikumu glabā piemiņas muzejs. Ekspozīcija veltīta dārzkopja ieguldījumam lauksaimniecības zinātnē, kā arī atklāj viņa aizraušanos ar mākslu.
Par tradīciju ir kļuvuši klasiskās mūzikas koncerti ziedošo ceriņu vidū. Garšīgs pasākums ir saldo ķiršu degustācija un novākšana jūlija sākumā, Ābolu festivāls oktobra sākumā. Ekskursanti dārzā tiek gaidīti arī pārējā laikā.
www.dobele.lv
Latvijas Valsts Augļkopības institūts
Graudu iela 1, Ceriņi, Krimūnu pagasts, Dobeles novads, LV- 3701
Tālrunis:
Muzeja un dārza apskate - 26408655, stādu tirdzniecība - 29126471, augļu un gardumu veikaliņš - 29196201
E-pasts: muzejs@lvai.lv
www.di.llu.lv
Darba laiks:
T,C,P,S 9-17, Sv 9-15, P-O iepriekš jāpiesakās
Pētera Upīša piemiņas muzejs piedāvā:
- Iepazīt spēcīgu personību, vienu no Latvijas izcilākajiem dārzkopjiem - selekcionāriem Pēteri Upīti.
- Iepazīt vidi, kas spējusi rosināt dižo dārzkopi, kas kļuva par iedvesmojošu mākslas un kultūras centru.
- Iepazīties ar augļkopības vēsturi Latvijā un nesenās pagātnes realitāti, kā arī ar augļkopību mūsdienās - modernu, konkurētspējīgu lauksaimniecības nozari.
- Izjust ceriņlaika burvību Dobelē, kur atrodas lielākais ceriņu stādījums Latvijā, kā arī viena no plašākajām kolekcijām ceriņu pasaulē.
- Apmeklēt dārzu, kad "zem Dobeles zilajām debesīm" aprikozes rotājas rozā ziedu mākoņos, kad saulē vaigus spīdina saldie ķirši, kad ražu briedina plūmes, bumbieres, ābeles, vīnogas...
Pēteris Upītis (1896 – 1976)
Pēteris Upītis ir dzimis 1896.gada 19. maijā Cēsu apriņķa Jumurdas pagastā. Interese par dārzkopību radās jau bērnībā, tā kļuva par mūža lielo mīlestību. Līdz 1913. gadam P.Upītis mācījās Priekuļu lauksaimniecības skolā, turpmāk izglītība tika apgūta pašmācības ceļā. Jaunais Latvijas dārzkopis apceļoja lielākos augļkopības centrus Eiropā.
Visa darba mūža garumā notika intensīva sarakste, informācijas un sēklas materiāla apmaiņa ar dārzkopjiem dažādās pasaules valstīs. Pēc skolas beigšanas vecāku saimniecībā “Jaun–Rūsiņi” tika iestādīts 1,6 ha liels pomoloģiskais dārzs, ierīkota laboratorija, kur varēja veikt augsnes analīzes, izvērtēt augļus pēc to bioķīmiskā sastāva. Bija arī savs vīna pagrabs.
Veiksmīgi uzsākto darbību pārtrauca Otrais Pasaules karš, kad “... izdzina visus kur, pļavā, re, tulpes vēl aug.” /I.Ziedonis/
1945.gada rudenī Pēteris Upītis sāka strādāt Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā, apzinot un pētot augļaugu tautas selekcijas šķirnes. Ar savu divriteni viņš apceļojis vai visu Latviju, vācot un aprakstot interesantākos sēklaudžus. Dārzniekam sevis realizēšanai ir vajadzīgs dārzs. Tas tika atrasts Dobelē, kur līdz 1941.gada 14.jūnijam “Lauciņos” darbojusies brāļu Vārnu kokaudzētava. Uz tās bāzes 1945.gadā tika izveidota izmēģinājumu saimniecība. Kopš 1957.gada Pēteris Upītis Dobeles smagajā, auglīgajā zemē sāka stādīt savus dārzus. Meistars strādāja ar 24 kultūrām: ābelēm, bumbierēm, plūmēm, ķiršiem, aprikozēm, valriekstiem, lazdām, īstajām cidonijām, avenēm, zemenēm u.c.
Īpaši veiksmīga bija ceriņu selekcija. Latvijā un tālu aiz mūsu zemes robežām cilvēkus priecē 'Māte Ede Upītis', 'Liega', 'Gaiziņkalns', 'Esības Prieks' un daudzas citas šķirnes, jo Pēteris Upītis sapņoja pārvērst Latviju par ceriņu lielvalsti. Selekcionāra piemiņai dārzos zied un smaržo arī liliju šķirnes 'Brūnupīte', 'Dzintarlāse'.
Dārzkopja mērķis bija izaudzēt Latvijas apstākļiem piemērotas ziemcietīgas augļaugu šķirnes ar augstas kvalitātes augļiem. No plašā selekcijas materiāla klāsta izdalītas ābeļu šķirnes 'Ausma', 'Dobeliete', 'Ilga', 'Magone', 'Steiga', 'Velte', 'Ventspiliete', bumbieru šķirnes 'Jumurda', 'Paulīna', ķiršu šķirnes 'Aija', 'Indra', 'Jānis', aprikozes 'Daiga', 'Lāsma', 'Velta', 'Dzintars', 'Rītausma', plūmes 'Minjona', 'Zemgale', 'Ziedture', hibrīdplūmes 'Agrā Dzeltenā', 'Inese', avenes 'Ivars', zemenes 'Jūnija Smaids'.
Ievērojamais dārznieks sirdī bija mākslinieks, interesējās par fotografēšanu, dzeju, mūziku. Dobele kļuva par savdabīgu kultūras centru. P.Upīša dzīves gājums aprāvās 1976.gada 4.aprīlī. Jau daudzus pavasarus dārzs Dobelē saplaukst bez sava kādreizējā saimnieka. P.Upīša dzīves gājums aprāvās 1976.gada 4.aprīlī. Jau daudzus pavasarus dārzs Dobelē saplaukst bez sava kādreizējā saimnieka.
Iestādes nosaukums ir mainījies, bet Latvijā tas pazīstams kā “Upīša dārzs”. Vislabākā piemiņa Pētera Upīša mūžam ir tas, ka viņa iesāktais darbs turpinās.
www.lvai.lv