Tīruma (matainais) āboliņš (Trifolium arvense)
Tīruma (matainais) āboliņš - Trifolium arvense L.
Tīruma (matainais) āboliņš - angliski: hare’s-foot Clover; vāciski: Hasen-Klee; zviedru: harklöver; igauņu: kassiristik; lietuviešu: dirvinis dobilas; krievu: клевер пашенный
Apraksts:
Viengadīgs un viengadīgs pārziemojošs, neliels (ga 10-30 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs pacils vai stāvs, apmatots, zaro. Lapas trīslapiņu saliktas no iegarenām (ga 1.5-2.5 cm, pl 0.2-0.4 cm) un apmatotām lapiņām. Lapiņu mala gluda, gals smails. Pielapes sīkas, saaugušas ar lapas kātu. Ziedi blīvā, garenā (ga 1-2 cm, pl 0.5-0.8 cm) galviņā. Kauss gari, pelēki apmatots un ar īlenveidīgiem kausa zobiņiem, kas garāki nekā iesārtais vainags, tāpēc ziedkopa izskatās sārti pelēka, bet noziedot - pelēka. Šo iespaidu pastiprina apmatojums arī uz ļoti šaurajiem, īlenveidīgajiem kausa zobiņiem. Auglis - plēvjaina pākstīte. Zied no jūnija līdz augustam.
Izplatība:
Eiropā (neiekļaujot Z daļu), kā arī dažviet Āfrikā un Āzijā izplatīts augs. Plaši ieviesies ārpus pamatareāla.
Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Grupas sausās, atklātās vietās: pļavās, ceļmalās, smilšainos pauguros un skrajos mežos. Raksturīga suga aizaugušu smiltāju un sausieņu pļavu augu sabiedrībās: Cl. Sedo-Scleranthetea.
Īpašas norādes:
Vienīgā āboliņa suga Latvijā, kam ziedkopa izskatās sārti pelēka vai pelēka.
www.latvijasdaba.lv