Trejlapu puplaksis (Menyanthes trifoliata)
Trejlapu puplaksis – Menyanthes trifoliata L.
Trejlapu puplaksis – angliski: Bogbean; vāciski: Fieberklee; zviedru: vattenklöver; igauņu: ubaleht; lietuviešu: trilapis pupalaiškis; krievu: вахта трехлистная
APRAKSTS:
Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) puplakšu dzimtas lakstaugs ar resnu, ložņājošu sakneni. Stublājs kails, sulīgs. Lapas kailas, trīsstaraini dalītas, sastāv no otrādi olveidīgām līdz eliptiskām (ga 4-10 cm, pl 1.5-4 cm) plūksnām. Plūksnu mala parasti gluda, gals strups. Ziednesis ar 3-7 cm garu, blīvu ziedu ķekaru galā. Kauslapas īsas (ga ap 0.3 cm), dziļi šķeltas. Vainaglapas (ga 1-1.5 cm) baltas līdz rožsārtas, saaugušas apmēram līdz pusei, iekšpusē ar gariem bārkstveida matiņiem. Auglis - ieapaļa (ga 0.7-1 cm), stāva pogaļa. Zied no maija līdz jūlijam.
IZPLATĪBA:
Aukstajā un mērenajā klimatā Eirāzijā un Ziemeļamerikā.
Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.
BIOTOPI:
Veido blīvas, monodominantas audzes aizaugošos ezeros, dīķos, purvos, applūstošos pļavu un mežu pazeminājumos. Pateicoties garajiem, ložņājošajiem sakneņiem spēj strauji aizņemt lielas platības. Puplaksi attiecina pie zāļu purvu augu sabiedrību klases raksturīgām sugām: Cl. Scheuchzerio-Caricetea fuscae (optimums All. Caricion lasiocarpae augu sabiedrībās).
www.latvijasdaba.lv
Trejlapu puplakša preparāti, kā nostādinājums vai tēja tiek pielietoti, lai ārstētu aknas un žults ceļus. Turklāt augā esošās rūgtvielas kairina mēles receptorus, kas simulē kuņģa sulas pastiprinātu izdalīšanos, kas lieti noder, lai ārstētu gastrītu ar zemu kuņģa sulas saturu, kā arī lai rosinātu apetīti un gremošanas procesus.
Trejlapu puplakša drogu izmanto dažādos maisījumos, ar tādu nozīmi: apetītes rosinoši, nomierinoši, žulti dzenoši, urīna dzenoši un vieglu caureju veicinoši drogu maisījumi.
Augs ir guvis atzinību arī tautas medicīnā un to plaši pielieto, īpaši tautas, kuras dzīvo zemeslodes ziemeļu daļā. Auga īpašības izmanto, lai ārstētu malāriju, hemoroidālo asiņošanu, plaušu tuberkulozi, klepu, aknu slimības, žults pūsli un žultsceļus. Tāpat to izmanto, kā caurejas veicinošu un pret helmintu līdzekli.
Trejlapu puplaksi, retāk, bet izmanto arī kā temperatūras mazinošu, brūču dziedējošu un pret alerģijas līdzekli.
www.agfonds.lv