Tebra
Tebra ir Sakas labā satekupe Aizputes un Pāvilostas novados. Iztek no Podnieku ezera Kalvenes pagastā. Upes tecējuma lielākā daļa atrodas Rietumkursas augstienē (Bandavas pauguraine un Apriķu līdzenums), lejtece Piejūras zemienē. Upes vidustecē izteikta ieleja, kas sasniedz 10 - 20 m dziļumu. Daudz dīķu. Aizputē ierīkota ūdenskrātuve (Dzirnavdīķis). Saplūstot ar Durbi izveido Sakas upi.
Lielākās apdzīvotās vietas krastos: Aizpute, Štakeldanga, Apriķi. Upi šķērso autoceļš P112.
Pietekas
Kreisās: Karalanka Metupīte Grāpste Jēkabvalks Belzēju valks Kāvūžu valks Teņņu valks |
km 6 17 8 8 9 |
Labās: Lāču upe Laža Alokste Sarkanvalks Steigutu valks Āžu valks Diņa urga |
km 16 44 6 |
Tebra jau izsenis ir bijusi dzīva transporta artērija. Pa to liellaivās no Sakas ostas piegādātas preces Aizputes bruņinieku pilij, pludināti koki, bet par šīs apkārtnes saistību ar Gaujas lībiešiem liecina vietvārdi: Turaidas, Orgas un Lankas. 20. gadsimta sākumā Tebras tecējumu regulēja 3 iespaidīgas ūdensdzirnavas, vienīgās no kurām saglabājušās Aizputē. Līdz padomju okupācijai ap Tebru vienmēr kūsājusi dzīve. PSRS laikos Tebras lejtece tika iekļauta slēgtajā pierobežas zonā un upe tika pilnībā aizmirsta. Tā aizauga, izveidojās straumi pilnībā nosprostojoši koku sastrēgumi. Situācija strauji mainījās ap 2000. gadu, kad Tebru no jauna atklāja ūdenstūristi. Šobrīd Tebra ir viena no iecienītākajām Rietumkurzemes laivojamajām upēm.
www.upesoga.lv
Visu sezonu laivojamais Tebras posms sākas Alokstes upē Apriķos, upes kopējais kritums līdz satekai ar Durbi ir 17.3m. Posmā no Apriķiem līdz Saļienas ūdensdzirnavām (18km, kritums 11.1m) upes plūdums straujš, dibenu klāj grants un akmeņi, bet kilometru garš posms pie Akmeņkalnu mājām ir ar vairākām dolomītu rumbiņām. Šeit jāuzmanās no upes gultnē maluzvejnieku sadzītiem armatūras stieņiem. Pēc Saļienas dzirnavām upes plūdums kļūst ievērojami rāmāks, lai gan augstā ūdenī tieši šajā posmā nepieredzējušākiem laivotājiem gadās pa ķibelei nespējot laivu izgrozīt 90 grādu līkumos. Labā krasta nometnes vieta (21.0km) aiz „Rasaiņu” mājām no upes ir labi pamanāma – krasts zemi nolaidens un smilšains, šajā vietā upes vidū ir saliņa. Dzelzbetona tilts (13km) ir labs orientieris un iespējama evakuācijas vieta neparedzētos gadījumos. Pēc tilta straume praktiski apstājas un pēdējie 5km pirms satekas ar Durbi dūšīgi jāairē caur Latvijai raksturīgu baltalkšņu audzi. Baudāmākas ainavas sākas Sakā: piejūras apbūve, muižas parks, osta. Ērta brauciena beigšanas vieta ir aiz labā krasta jahtu ostas. Tepat arī Pāvilostas novada muzejs un atjaunotais krodziņš „Āķagals”.
www.campo.laivas.lv