Svētes palienes pļavu laipas

Teritorijā starp Sniega ielu, Vītolu ceļu, Būriņu ceļu un Miezītes ceļu izbūvētās koka laipas pastaigām atklāj vēl vienu pilsētas dabas stūrīti – Svētes upes palienes pļavas.
Kopējais laipu garums ir aptuveni 1,6 kilometri, un tās savienojas ar trim grantētām takām. Lai nodrošinātu iespēju pārvietoties pa laipām arī palu laikā, tās izbūvētas 1,5 m augstumā, laipu platums - 1,8 m. Gājēju drošībai koka laipas aprīkotas ar margām, kurās iemontēts speciāls siets. Savukārt, lai veicinātu floras daudzveidību, palienes pļavās 1,2 hektāru platībā izveidoti meandri jeb mitrāji, kuros sastādīti dažādi augi, kā piemēram, smaržīgā kalme, parastā niedre un vītola vijmietiņš.
Auto transportu iespējams novietot Miezītes ceļa malā - iepretim dīķim, Būriņu ceļa malā vai laukumā Vītolu ceļā pie caurtekas.
Laipu platformās uzstādīti divi informatīvi stendi, kuros pieejama informācija par Svētes palienes pļavām, tur sastopamo floru un faunu, par pavasara palu īpatnībām, realizētajiem būvdarbiem projekta "Zaļās infrastruktūras izveidošana Sniega ielas piegulošajās teritorijās, Jelgavā" ietvaros un izbūvētajām koka pastaigu laipām.
Stendos iekļauta informācija par to, ko drīkst un nedrīkst darīt atrodoties laipu teritorijā.
Laipas domātas mierīgām pastaigām un dabas vērošanai. Velosipēdistiem pa laipām jāpārvietojas, stumjot velosipēdu ar rokām.
Sniega ielas stāvlaukuma zaļajā zonā pie pastaigu laipām izvietoti trīs koka vides objekti - "Jelgava 755" (Jelgavas tehnikuma audzēkņi), koka sols un skulptūra ar kokā atveidotiem mīlniekiem (O.Krauze). Objekti tapuši Meža dienu pasākuma "Mežs ienāk Jelgavā 2020" laikā.
www.visit.jelgava.lv

Laipas ir savienotas ar trim grantētām takām, un īpaša pastaigu maršruta te nav.  Staigāt var dažādos virzienos, un kāpt uz laipām iespējams jebkurā vietā, kur vien ir uzeja. Tādas ir pavisam astoņas. 14 vietās uz takām ir izveidotas speciālas platformas – piecas lielākas, deviņas mazākas, lai var samainīties ar citiem gājējiem vai vienkārši apstāties, dabas vērojumos iedziļinoties.
Koka laipas ir uzbūvētas, realizējot būvdarbus projekta “Zaļās infrastruktūras izveidošana Sniega ielas piegulošajās teritorijās Jelgavā” ietvaros. Stāsts sākās ar Svētes upi, kurai ir vislielākā ūdens caurplūde, salīdzinot ar pārējām mazajām Jelgavas upēm. Svētes ūdens līmeni ietekmē gan Lielupes līmenis, gan nokrišņu daudzums. Palu laikos, kad Svēte tā kārtīgi satrakojās, no tās krastiem izgājušie  ūdeņi apdraudēja pļavām tuvējās teritorijas. Diemžēl, kā zināms, cilvēks dabas procesus, no kuriem atkarīgi arī palu līmeņi upes palienes pļavās, daudz nevar ietekmēt, taču var vismaz daļēji pasargāt no tiem. Tāpēc 2020. gada sākumā Jelgavā noslēdzās apjomīgi būvdarbi, kuru mērķis bija  samazināt plūdu risku pilsētā. Tika veikti celtniecības darbi, lai palielinātu Svētes upes caurplūdi un ierobežotu applūšanas draudus tuvākajām dzīvojamām mājām Sniega ielas apkaimē. Komplektā līdz ar pretplūdu pasākumiem tika uzbūvētas arī koka laipas, kas jau kļuvušas par populāru apskates objektu tūristiem un atpūtas vietu jelgavniekiem.
Oficiāli laipu atrašanās vieta tiek apzīmēta kā teritorija starp Sniega ielu, Vītolu ceļu, Būriņu ceļu un Miezītes ceļu. Tiem, kas nav jelgavnieki, saprotamāk jānorāda, ka tās atrodas aiz slimnīcas “Ģintermuiža”.
www.celvezi.lv

Laipas ir sadalītas divās daļās, kas nav savā starpā savienotas. Garākajā (1103 m) posmā koka laipas ir izveidotas kā laipu labirints virs palienes pļavām, un tā ir ļoti ekskluzīva pastaigu vieta pavasaros, kad pļavas applūdušas. Šis posms atrodas pie Sniega ielas. Uz to var uziet arī no Būriņu ceļa.  Otra īsākā (562 m), taču gleznainākā taka ir izveidota ap Miezītes dīķi. Uz to var uziet no Miezītes ceļa un arī no Vītolu ceļa puses.
www.lindamiezane.wixsite.com

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu