Strūves ģeodēziskais loks

Strūves ģeodēziskais loks (turpmāk Strūves loks) ir unikāla 19. gs. ģeodēzisko uzmērījumu sistēma zemes izmēru un formas noteikšanai un viena no cilvēces vēsturē vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām, ko no 1816. – 1855.gadam īstenoja Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un Karls Tenners. Strūves loks stiepjas no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras un uz zemes virsmas atzīmēts ar ģeodēziskajiem punktiem, kuri šķērso desmit valstu – Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Ukrainas un Moldovas – teritorijas.

Strūves loka vēsturiskā nozīme
 Jau simtiem gadu atpakaļ zinātnieki centušies noteikt zemes izmērus un matemātisko figūru. Vienas no senākajām ziņām par šādiem mērījumiem attiecināmas uz 3.gs. p.m.ē., kad zemeslodes rādiusa lielumu centās aprēķināt Aleksandrijas astronoms Eratostēns. Panākumi šajā jomā saistāmi ar 17. gs, kad tika ieviesta Villebrorda Snelliusa izgudrotā triangulācijas metode, tādējādi atrisinot pastāvošo liela attāluma mērīšanas problēmu. Īpaši aktīvi meridiāna grādu loka mērījumi ar triangulācijas metodi norisinājās 18. gs.

 Strūves loks kā uzmērījumu sistēma bija pirmais pētījums, kuram loka mērīšanai tika izveidots speciāls aprīkojums. Tas šķērsoja divas impērijas, kļūstot par lielisku piemēru valdnieku un zinātnieku sadarbībai. Strūves loka mērījumu rezultāti apstiprināja Īzaka Ņūtona teoriju, ka Zemei nav precīza lodes forma, bet tā ir saplacināta polu virzienā, un vēlāk tika izmantoti ģeodēzisko tīklu un topogrāfisko karšu veidošanā. Veiktie mērījumi bija pirmie, lielākie un nozīmīgākie trigonometriskie mērījumi Vidzemē, uz kuru pamata tika sastādīta Vidzemes karte. Latvija ir vienīgā no desmit valstīm, kurā mērījumus veica abi izcilie ģeodēzisti Strūve un Tenners.

Strūves ģeodēziskais loks UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā
 2005. gadā Strūves loks tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāla, sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko uzmērījumu sistēma, un izcila sava laika zinātnes vēstures un tehnikas attīstības liecība. UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kopumā iekļauti 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti no 10 pasaules valstīm. Latvijas teritorijā Strūve un Tenners uzmērīja 16 ģeodēziskā loka punktus, no kuriem divi - Jēkabpilī un Sestukalnā  – iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

www.unesco.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu