Smiltsērkšķis

Smiltsērkšķis
Lielisko īpašību dēļ smiltsērkšķis pazīstams dažādās jomās. Īpašs ir jau tā dekoratīvais izskats. Smiltsērkšķis ir arī savdabīga pārtikas piedeva, lielisks dziedniecības augs un stabils pamats nākotnes turībai.

Smiltsērkšķi ir krūmauga augļi ar skābenu garšu. Smiltsērkšķis ir viens no retajiem augiem, kura produkti – lapas un ogas, satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus.

Latvijā sastopamais parastais jeb pabērzu smiltsērkšķis pieder  eleaganu dzimtai. Literatūrā pazīstams arī tā nosaukums Sibīrijas ananāss, kas, no vienas puses, norāda uz dabisko izplatības teritoriju, bet, no otras, uz augļu krāsu un sulīgumu.

Sensenos laikos, kad cilvēki vēl tikai iepazina smiltsērkšķa īpašības, to uzskatīja ne tik daudz par ēdienu, kā par lielisku medicīnas līdzekli.
www.dabigsgardums.lv


Smiltsērkšķis (Hippophae rhamnoides) pieder pie ražīgām ogu kultūrām, kas agri dod pirmo ražu. Smiltsērkšķis ir dekoratīvs koks, ko rudenī bagātīgi rotā oranžas ogas. To vidējais svars ir pusgrams, bet īpaši lielas smiltsērkšķu ogas reizēm sver pat gramu. Skābuma ziņā tās neatpaliek no citronu sulas. Smiltsērkšķi ir ļoti vērtīgs organisma apgādātājs ar dabiskajiem vitamīniem, jo tā lapas un ogas satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus. Šo augļu regulāra ēšana būtiski palīdz papildināt organisma vitamīnu krājumus.

Smiltsērkšķus izmanto gan svaigus, gan dažādu pārtikas produktu pagatavošanā, kā arī tautas medicīnā. Smiltsērkšķa dziednieciskās īpašības augstu vērtēja jau senos laikos Ķīnas, Tibetas un Antīkās Grieķijas medicīnā. Šo tautu dziednieki smiltsērkšķi galvenokārt izmantoja dažādu ādas, aknu un gremošanas trakta slimību ārstēšanai. Mazliet vēlāk atklāja arī smiltsērkšķu eļļas sāpes remdinošo un dziedniecisko iedarbību iekaisumu gadījumos.

Vitamīnu avots
Smiltsērkšķi satur vairāk nekā desmit taukos un ūdenī šķīstošos vitamīnus. Bez tam, pateicoties smiltsērkšķu sastāvam, šie vitamīni ļoti labi saglabājas un organismam tos viegli uzņemt. Smiltsērkšķos ir minerālvielas dzelzs, mangāns, varš. Atšķirībā no citām sulām, smiltsērkšķu sula satur arī B grupas, PP un K vitamīnus, kā arī vairāk nekā 15 dažādu mikroelementu. Smiltsērkšķu eļļa satur 2-3 reizes vairāk E vitamīna nekā mandeļu rieksti. E vitamīns ir spēcīgs pretiekaisuma līdzeklis, tāpēc dzerot sulu kā vitamīnu avotu daudzi novēro senu, aizmirstu un pilnīgi neizārstētu iekaisumu izveseļošanos. Pateicoties F vitamīnam, smiltsērkšķu sula kopā ar savu eļļu labi novērš nogurumu pēc ilgstoša darba ar datoru, kā arī veicina domāšanas un reakcijas ātrumu. Smiltsērkšķi satur arī K1 vitamīnu (tā šeit ir vairāk nekā pīlādžos), līdz ar to sekmējot normālu asins recēšanu, kas īpaši svarīga pie operācijām, iekšķīgiem asiņojumiem, čūlām, hemoroidiem. Smiltsēršķos tāpat atrodami arī daudzi dažādi karotenoīdi, kas veicina ievainojumu dzīšanu (par to liecina kaut vai smiltsērkšķiem raksturīgais oranžais tonis). Karotenoīdu ir tik daudz un to krāsas noturība tik laba, ka tos atdala un izmanto pārtikas krāsvielu izgatavošanai. Protams, smiltsērkšķi satur arī daudz C vitamīna, taču tā daudzums var svārstīties atkarībā no šķirnes, uzglabāšanas apstākļiem un citiem faktoriem. Vērts iegaumēt, ka, augļiem pārgatavojoties, to vitamīnu skaits samazinās.

Bioloģiski aktīvās vielas
Smiltsērkšķa skābju sastāvu galvenokārt veido ābolskābe un vīnskābe, mazliet konstatējama arī citronskābe. Tieši organisko skābju pārpilnība (2,1–3,1%) nodrošina augļu bioloģisko aizsardzību pret apēšanu, taču vienlaikus rada problēmas, novācot ražu ar rokām. Novērots, ka šīs skābes pazemina antibiotiku, rentgena un dažādu stresa faktoru radītās sekas.

Smiltsērkšķu lapās, mizā un ogās atrodams arī serotīns, kas citos augos sastopams reti (izņemot tomātus, ērkšķogas, bārbeles). Tas noņem uzbudinājumu, veicinot normālu nervu impulsu pārvadi, kā arī palīdz pret audzējiem.

Smiltsērkšķu eļļā ir līdz 2,6% sterīnu, kas aizkavē holesterīna uzsūkšanos, pasargā no aknu distrofijas un palīdz cīņā ar aterosklerozi. Savukār smiltērkšķī esošie pektīni spēj piesaistīt un izvadīt no organisma smagos metālus un, kaitīgās vielas, tai skaitā arī alkoholu.
Vairāk: www.irlaiks.lv


Latvijā pagaidām ir rajonētas un subsidētas divas šķirnes: Botaņičeskaja Ļubiķeļskaja un Prozračnaja.
10 gadus sekmīgi tiek audzēti arī vietējās selekcijas perspektīvie hibrīdi ‘Mary’ , ‘Tatjana’ un apputeksnētājs ‘Lord’.

Botaņičeskaja Ļubiķeļskaja  
Botaņičeskaja Ļubiķeļskaja ir prāvas  0,78 g smagas tumši dzeltenas ogas, kas nogatavojas agri, augusta beigās, bet ātri arī pārgatavojas, tāpēc ar novākšanu nedrīkst kavēties, tas jāizdara 12 dienās. Krūmi vidēja auguma, raženi,  zari parasti zemu nolīkst no ogu smaguma, labos augšanas apstākļos veidojot pusnokarenu vainagu. Ērkšķainības indekss (ērkšķu skaits uz 1 metru divgadīga, ogām klāta dzinuma) ir 7,6, kas uzskatāms kā mazs. Šķirnes ieņēmība pret slimībām - vadaudu mikozi un pumpuru bakteriozi neliela. Ogas ļoti sulīgas.

Prozračnaja
Prozračnaja, kurai ir garš ogas kātiņš, līdz ar to  ogas vieglāk noplūcamas. Tagad, kad vairumā ogas vāc, nogriežot ar visiem zariem, šo šķirni stāda mazāk, jo tā ir visai ērkšķaina (indekss 19,8), kā arī krūms izaug pārāk augsts. Ogas gaiši oranžas, ar tumšākiem plankumiem abos galos, 0,59 g smagas, nogatavojas septembra sākumā, novācamas 18 dienu laikā.  Šķirnes ieņēmība pret slimībām neliela.

Mary
Mary ir mazērkšķaina (indekss 7,2), ļoti ražīga, ogas oranžas, 0,58 g smagas, nogatavojas septembra sākumā. Vērtīgākā īpašība ir ilgi vācamas ogas, kas krūmā saglabā stingrību veselu mēnesi. ‘Mary’ pagaidām uzrāda  labu izturību pret slimībām.

Tatjana
Tatjana izceļas ar tumšu ogu krāsu un paaugstinātu eļļas saturu ogu mīkstumā, tātad ogas ir īpaši veselīgas, bez tam krūmam ir izteikti maz ērkšķu (indekss 6,0). Ogu masa ir 0,57 g, tās nogatavojas diezgan agri, augusta beigās uzreiz pēc ‘Botaņičeskaja Ļubiķeļskaja’ un jānovāc 14 dienās, jo visai ātri paliek mīkstas. Krūmiem ir izteikti mazs augums un smalks zarojums, tie neslimo. ‘Tatjana’ ir ļoti piemērota tiem, kas ogas audzē mazdārzos pašu patēriņam.
www.zeltoga.lv


Smiltsērkšķus var lietot, lai uzlabotu savu veselību, jo smiltsērkšķis palīdz atjaunoties ādai un kļūt tai elastīgākai, ir spēcīgs antioksidants, antidepresants, kavē novecošanos, samazina iekaisumu un holesterīna līmeni, uzlabo imūnsistēmu un asinsriti, novērš artēriju aizsērēšanu, kā arī cīnās ar infekcijām un vīrusiem, uzlabo nervu sistēmu un dziedē brūces.

"C vitamīna daudzums smiltsērkšķos pārsniedz tā daudzumu upenēs, pīlādžos, kivi, citronos, apelsīnos un citos augļos. C vitamīns smiltsērkšķos labi saglabājas arī pēc pārstrādes, pateicoties organisko skābju klātbūtnei ogās, kuru sastāvā nav sadalošā fermenta – askorbināzes," skaidro speciāliste.

Smiltsērkšķos ir astoņu dažādu veidu karotinoidi – karotinoidi. Pats aktīvākais ir ß(beta) karotīns, no kā tievās zarnās un aknās veidojas retinols – vitamīns A, veicinot normālu vielmaiņu, šūnu augšanu un attīstību, paaugstinot gļotādu izturību un neuzņēmību pret infekcijām.

E vitamīns smiltsērkšķu eļļā ir četras reizes vairāk nekā saulespuķu sēklās. Tas, sinerģiski sadarbojoties ar A vitamīnu, veicina cilvēka imūnsistēmas nostiprināšanu. E vitamīns ir spēcīgs šūnu atjaunotājs un pretiekaisuma līdzeklis. Tomēr jāatceras, kas iekšķīgi smiltsērkšķu eļļu drīkst lietot, tikai konsultējoties ar ārstu, bet akūta žultspūšļa, aizkuņģa dziedzera un aknu iekaisuma pacientiem to nevajadzētu lietot nemaz, teikts nesen izdotajā Regīnas Rožkalnes grāmatā "Kā saglabāt veselību".

Savukārt tiem, kam šādu kaišu nav, var eļļu lietot veselības uzlabošanai. To var iegādāties aptiekās nelielos daudzumos. "Smiltsērkšķu un linsēklu eļļas ir līdz pat sešām reizēm bagātāks OMEGA 3 taukskābju avots par zivju eļļu. Smiltsērkšķis satur 18 aminoskābju veidus.

Aminoskābes satur slāpekļa savienojumus, tāpēc tas ir labs ķermeņa atjaunošanās materiāls. Tās ne tikai piedalās muskuļu atjaunošanā un augšanā, bet no tām organisms veido enzīmus, dažādas uztura sastāvdaļu transportēšanas un uzsūkšanās sistēmas," skaidro Balode.

Arī stresa un uztraukumu gadījumos smiltsērkšķus vērts lietot uzturā. Tajos atrodamais serotonīns palīdz uzbudinājuma bremzēšanā, veicinot normālas cilvēka emocijas.

Serotonīnam ir pretkrampju darbība, augstas pretradiācijas īpašības. Tas paaugstina imunitāti pret infekcijas slimībām, tai ir antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības.
Tāpat smiltsērkšķu eļļā esošie sterīni aizkavē holestarīna uzsūkšanos, pasargā no aknu distrofijas un ir svarīgi aterosklerozes, hipertensijas un citu sirds slimību ārstēšanā.

"Dzintarskābe smiltsērkšķos ir kopā ar ābolskābi, skābeņskābi, hinīnskābi, kafijas skābi, vīnskābi veidojot unikālu kompozīciju, kuras spējas visas pat neapzināmies. Pazemina antibiotiku toksisko darbību un kaitīgā rentgenstarojuma ietekmi. Samazina dažādu stresa faktoru radītās sekas. Lieto izsētās sklerozes, epilepsijas, aterosklerozes, sirds un asinsvadu sklerozes, aknu slimību un dažādu centrālās nervu sistēmas slimību gadījumos. Smiltsērkšķis ir viens no visspēcīgākajiem zināmajiem antioksidantiem, jo tajā ir ļoti plašs dabisko antioksidantu klāsts – C, E, A vitamīni, betakarotīns, selēns, polifenoli – flavonoīdi," skaidro uztura speciāliste.

Smilšērkšķu eļļu plaši lieto arī staru terapijas laikā onkoloģisko slimību pacientiem, kā arī ginekoloģisko, ausu, kakla, deguna un acu slimību ārstēšanai.
rezekneszinas.lv
www.zeltoga.lv


Smiltsērkšķis ir īsts brīnumdaris cilvēku imūnsistēmas stiprināšanā. Šo oranžo ogu augsto vērtību nosaka to bagātīgais vitamīnu saturs un dziednieciskā eļļa.

  • Smiltsērkšķis ir viens no retajiem augiem, kurš satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus. Ogās konstatēti vitamīna A provitamīns karotīns, B1, B2, B6, C, E, F, K, P vitamīni, holīns, 17 aminoskābes, betaīns, sterīni, fosfolipīdi, miecvielas, ābolskābe, vīnskābe un vērtīgā dzintarskābe.
  • Smiltsērkšķu ogas palīdzēs imunitātes stiprināšanā un noguruma mazināšanā. Ogās esošās vielas mazina iekaisuma procesus.
  • Smiltsērkšķu produktus iesaka lietot aknu slimību ārstēšanai, holestarīna līmeņa normalizēšanai, kardiovaskulāro slimību profilaksei, asinsvadu sieniņu nostiprināšanai, kā arī pret mazasinību.
  • Smiltsērkšķi bagātīgi satur gan taukos, gan ūdenī šķīstošus antioksidantus, kas samazina brīvo radikāļu izraisītos organisma bojājumus.
  • Jau gadu desmitiem smiltsērkšķu preparātus iesaka lietot pārmērīgas starojuma devas, arī staru terapiju saņēmušu cilvēku veselības stāvokļa uzlabošanai. Aantioksidantu dēļ smiltsērkšķu produktus izmanto audzēju profilaksē.
  • Smiltsērkšķu ogās esošās vielas uzlabo ādas stāvokli un sejas krāsu, stiprina matus un nagus. Tādēļ smiltsērkšķi aktīvi izmanto arī kosmētikas nozarē.

www.sievietespasaule.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu