Savvaļas burkāns (Daucus carota)
Savvaļas burkāns (Daucus carota), angliski: wild Carrot, vāciski: Wilde Möhre, zviedru: vildmorot, igauņu: metsporgand, lietuviešu: paprastoji morka, krievu: морковь дикая.
Apraksts:
Divgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-110 cm) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Sakne vārpstveidīga, bāla, ar raksturīgu burkāna smaržu. Stublājs stāvs, rievains, parasti bagātīgi zaro, retāk vienkāršs un, tāpat kā lapas, mīksti apmatots. Lapas daudzkārt plūksnainas, to kopējais apveids iegareni olveidīgs (ga 15-30 cm, pl 4-12 cm). Pēdējās pakāpes plūksnas sīkas, iegarenas, mala zobaina. Apakšējās stublāja lapas ar garu kātu. Ziedi blīvos čemuros (pl 4-10 cm) zaru galā. Katrā čemurā 10-35 nevienāda garuma stari. Vīkala lapas garas un šķeltas, daudz, apmēram čemura staru garumā. Vīkaliņa lapas sīkas, daudz, vismaz iekšējās veselas. Sīko ziedu vainaglapas baltas līdz sārtas. Auglis - eliptisks dvīņsēklenis (ga 0.3-0.6 cm), dzeloņains, ar izcilnām ribām. Augam noziedot, veidojas ļoti raksturīgais čemura izskats: nevienādā garuma stari ar augļiem blīvi ieliecas uz iekšpusi, bet garās, šķeltās vīkala lapas paliek horizontāli, veidojot it kā vainagveida apmali. Zied no jūnija vidus līdz augustam.
Izplatība:
Mainīga izskata, Eiropā, Ziemeļāfrikā un dažviet Āzijā sastopama suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas. Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas sausās pļavās, upju krastu nogāzēs, karjeros un ceļmalās, it īpaši karbonātiskās augsnēs.
Īpašas norādes:
Pēc raksturīgā ziedkopas izskata augam noziedot, garajām un šķeltajām vīkala lapām, kā arī pēc burkāna smaržojošās saknes nekļūdīgi atšķirams no citiem čemurziežiem.
www.latvijasdaba.lv
https://www.latvijasdaba.lv/augi/daucus-carota-l/
Lasīt tālāk