Saussērži
Sausseržu ģints
Sausseržu ģints ir ārkārtīgi plaša un daudzveidīga, tajā ir ap 200 sugu pārstāvju. Tie ir gan krūmi, gan liānas, paretam arī koki, gan vasarzaļi, gan mūžzaļi augi. Ziedi ir dažādu krāsu un formu, vēlāk ienākas dekoratīvi augļi. Dažām sugām augļi ir ēdami.
Dārza sausserdis (Lonicera caprifolium) - tautā sauc par saldo mīlu un ir viens no populārākiem. Savu nosaukumu tas izpelnījies reibinoši patīkamās smaržas dēļ. Šī liāna izaug līdz pat 8 m augsta, tai ir kokveidīgi, kaili dzinumi un plati eliptiskas, tumši zaļas lapas ar iezilganu apakšpusi. Lapas sakārtotas pretēji- viena pretī otrai, 2-3 augšējie lapu pāri ir saauguši un veido eliptiskus diskus, kas aptver liānas kātu. Šo saaugušo lapu žāklēs veidojas 6 sēdoši krēmkrāsas ziedi ar nedaudz iesarkanu ārpusi. Ziedi ir ļoti smaržīgi, divlūpaini, zied jūnijā, jūlijā. Augustā, septembrī aizmetas koraļsarkanas ogas, kas ir dekoratīvas, taču nav ēdamas. Ziemo viduvēji, labāk augs Latvijas vidus un rietumu daļā. Ieteicams stādīt pie ēku sienām.
Vācijas vīteņsauserdis (Lonicera periclymenum) - izaug līdz 4 m garš, tas ir līdzīgs dārza sausserdim, taču augšējie lapu pāri nesaaug, visas lapas ir brīvas. Ziedi ir dzeltenīgi balti ar sarkanīgu ārpusi, zied jūnijā. Augļi tumši sarkanas, indīgas ogas. Īpaši dekoratīva ir Vācijas vīteņsauserža šķirne „Serotina”- tai lapas ir nedaudz šaurākas, ziedi dzeltenīgi, ārpusē tumši purpurkrāsā, vēlāk tie izbalo gaišāki. Zied augustā, septembrī.
Tēlmaņa sausserdis (Lonicera tellmanniana) - ir līdz 6 m augsta liāna ar izliektiem dzinumiem, kas ir jābalsta. Augs gada laikā var izaugt pat 1.5 m. Tumši zaļās, eliptiskās lapas augšējo lapu pāros veido saaugušus diskus, rudenī lapojums krāsojas dzeltens. Ziedi ir līdzīgi pēc formas kā iepriekšminētajām sugām- tie atrodas dzinumu galos, ir divlūpaini, līdz 6 cm gari, dzelteni oranži no ārpuses, bez smaržas, zied jūnijā. Augļi- oranžas, zirņa lieluma ogas.
Brauna vīteņsauserdis (Lonicera x brownii) - šķirne „Dropmore Scarlet” sasniedz 2-3 m augstumu. Šis augs pirmajos gados nav īpaši ātraudzīgs un nasks uz vīšanos. Veido saaugušus augšējo lapu pārus, kas atgādina ieapaļus diskus, kas aptver dzinumu. Ziedi parādās no jūlija līdz oktobrim, tie ir sarkani līdz oranžsarkani, zvanveida, sakārtoti bagātīgos pušķos. Auglenīca un putekšņlapas, kas parādās virs ziedlapām, piešķir augam papildu dekoratīvu akcentu. Oktobrī aizmetas neēdamas ogas. Ziemo vidēji, ieteicams Latvijas vidus un rietumu zonām.
Japānas sausserdis (Lonicera japonica) - šķirne „Aureoreticulata” ir košs, vijīgs augs, bez balsta tas veido ložņājošu formu. Gadā izaug ap 50- 60 cm. Audzē kā podu kultūru, jo ārā nepārziemo. Lielākais skaistums ir auga lapojums- līdz 8 cm garas, ieapaļas lapiņas tumši zaļā krāsā ar dzelteni baltu dzīslojumu. Ziedi dzeltenīgi un balti ar sārtu piesitienu, smaržīgi. Augļi mazas, melnas ogas. Stāda podos, kurus vēlams izvietot saulainā vietā, bagātīgās, pietiekami mitrās augsnēs.
Visiem vīteņsauseržiem nepieciešama saturīga, barības vielām bagāta dārza augsne ar normālu mitruma daudzumu un saulaina augšanas vieta. Sakņu zonu vēlams pasargāt no tiešiem saules stariem.
Parastais sausserdis (Lonicera xylosteum) - sastopams Latvijas mežos, līdz 3 m augsts krūms ar plašu, sazarotu vainagu. Lapas tumši pelēkzaļas, izklaidu matainas, ziedi ir izvietoti pa divi, divlūpani, gaiši dzelteni, zied jūnijā. Ogas pa divām, tumši sarkanas, ienākas augustā, nav ēdamas, indīgas. Aug gan saulē, gan noēnojumā drenētās augsnēs, mazprasīgs. Dārzos retums, jo nav īpaši dekoratīvs.
Tatārijas sausserdis (Lonicera tatarica) - līdz 4 m augsts krūms, kuram atlobās miza. Lapojums ir gaiši zaļš, līdz 6 cm garas olveida lapas, ziedi pa divi, divlūpaini. Ziedu krāsa balta vai rozā, zied jūnijā. Augustā ienākas ogas- sarkanas, dzeltenas vai oranžas. Ir vairākas šķirnes, kurām īpaši skaisti ziedi. „Alba” ar baltiem, vidēji lieliem ziediem, „Hack’s Red” ar tumši purpurrozā ziediem, „Rosea” ar lieliem, 2 cm platiem gaiši rozā ziediem, augļi tumši sarkani, „Sibirica” ir sīklapaina šķirne, ziedi tumši sarkani ar baltu apmali, lieli. Diemžēl gan pamatsugu, gan šķirnes bojā slimības un kaitēkļi. Stāda nelielās grupās, apmēram 2 m attālumā augu no auga, vai lielos masīvos, vai brīvi audzējamos dzīvžogos. Stāda saulainās vietās vai vieglā noēnojumā, mīl drenētas augsnes, mazprasīgs.
Ledebūra sausserdis (Lonicera ledebourii) - krūms ar četršķautņainiem dzinumiem, izaug līdz 1.5 m augsts. Lapas tumši zaļas, apakšpusē mīksti matainas. Ziedi veidojas jūnijā, tie ir pa diviem lapu žāklēs uz stāviem, 2-4 cm gariem kātiem, stobriņveida līdz piltuvveida ar stāvām daivām. Krāsa dzeltena vai ar oranžu līdz sarkanīgu nokrāsu. Augļi ienākas jūlijā, tie ir ieapaļi, spīdīgi, melni, tos ietver sarkanas pieziedlapiņas, nav ēdami. Labi ziemo tikai Latvijas vidus un rietumu zonās. Stādīšanai izvēlas saulainas vietas vai pusēnu. Mitrumizturīgs.
Cepurīšu sausserdis (Lonicera pileata) - interesants ar to, ka veido klājenisku augumu un plešas līdz 0.8 m augstumā un 2 m platumā. Lapojums ir sīks, mūžzaļš, tumši zaļš, spīdīgs. Ziedi krēmkrāsā, pa diviem uz īsiem kātiem, smaržīgi, zied maijā. Pavāja ziemcietība, bet labi atjaunojas pēc apsalšanas. Stādīšanai izvēlas saulainas vietas, aizvēju, dārza augsnes. Visumā mazprasīgs.
Māka sausserdis (Lonicera maackii) - izaug līdz 5 m augsts, krūmveida. Arī ziedi lieli – ap 3 cm diametrā, bagātīgi zied jūnijā. Sākumā balti, ziedēšanas beigās iegūst dzeltenu toni. Smaržo. Augļi košsarkani, lieliski izceļas uz rudens pelēkās apkārtnes vai pat sniega fona.
Reti audzē maigi smaržojošo Alberta sausserdi (Lonicera albertii) – 1,2 m augstu krūmu ar ļoti smalkām lapām. Uz tā fona lieliski izceļas rožaini violeti ziedi un rudenī arī gandrīz baltās ogas.
Amerikas sausserži (Lonicera americanum) pie mums var apsalt, tāpēc jāsedz, lai vasaras vidū ziedētu košiem, smaržīgiem ziediņiem purpura un dzeltenos toņos. Daļēji ziemzaļi, var mēģināt audzēt kā klājenisku augu.
Zeltziedu sausserži (Lonicera chrysantha) izaug lieli, ar prāvām lapām. Zeltaini dzelteni ziedi ar medus smaržu. Ogas – koraļļsarkanas. Nav prasīgi, pacieš sausumu un ne tik labu augsni.
Smaržīgi, dzelteni taurīšformas ziedi ir arī dzeltenajam sausserdim (Lonicera flava). Augam ir smalki, gari, vijīgi dzinumi.
Smaržīgā sausserža (Lonicera fragrantissima) ziedi ir dzeltenbalti, zied ļoti agri. Aug ātri, bet nav salcietīgs – var paciest tikai līdz –15 grādiem.
Viegla citrona smarža ir agrā sausserža (Lonicera praeflorens) ziediem, kas plaukst pirms lapu parādīšanās. Ziediņi nelieli, mazliet rozā, taurveida. Auglīši gaišsarkani, nav ēdami. Ziemcietīgs, pacieš ēnu.
Spožo sausserdi (Lonicera nitida) var apgriezt?– krūms diezgan ātri izaug 1–1,5 m augsts, lapiņas nelielas. Zied agri pavasarī, bet ziediņi mazi, toties smaržīgi. Pacieš ēnu un ne gluži piemērotu augsni.
Hildebranda sausserži (Lonicera hildebrandiana) savā dzimtenē Taivānā, Mjanmā un Ķīnā ir mūžzaļas, vidēji garas liānas. Zied no jūnija līdz pat augustam ar lieliem, dzeltenbaltiem, smaržīgiem ziediem.
Mūžzaļais sausserdis (Lonicera sempervirens) zied ar lieliem (ap 5 cm), smaržīgiem ziediem no maija līdz rudenim. Ziedi sarkani, oranžsārti. Aug ātri, ēncietīgi, bet krāšņai ziedēšanai vajag saulainu un auglīgu vietu. Bargu salu var nepārciest.
Arī Standiša sausserži (Lonicera standishii) ir mūžzaļi, zied ļoti agri pavasarī ar maziem baltiem vai rozā ziediņiem, kas spēcīgi smaržo.
Ar ēdamām ogām
Zilais sausserdis (Lonicera caerulea) - izuag līdz 1.5 m augsts, tam ir tumši zaļš lapojums un dzeltenbalti ziedi pa diviem lapu žāklēs, ziedi piltuvveida līdz zvanveida. Augļi ienākas jūnijā, tie ir zilimelni, ar apsarmi. Var stādīt brīvi augošiem dzīvžogiem, stādīšanas attālums 0.6- 0.8 m un cirptiem dzīvžogiem, līdz 0.5 m no auga, arī grupās, 1.5 -2 m attālumā citu no cita.
Ēdamais sausserdis (Lonicera edulis) - blīvi zarots krūms, līdz 1.5 m augsts, ar pelēkzaļu lapojumu un dzeltenīgiem ziediem, zied maijā. Augļi- tumši zilas ogas, ienākas jūnijā. Stāda līdzīgi kā iepriekšējo sugu- brīvi augošiem un cirptiem dzīvžogiem, arī grupās.
Pavairošana - visvienkāršāk pavairot ar zālainajiem spraudeņiem vasaras sākumā, kad dzinumi tikko sāk pārkoksnēties. Derīga ir dzinuma vidusdaļa. Ar asu nazi vai žileti sagatavo spraudeņus ar 1 lapu pāri, lapas virsmu nedaudz samazina, nogriežot galiņu. Spraudeņus sprauž līdz 1cm dziļi irdenā substrātā- podiņos, kastītēs, gruntī un rasina, nodrošinot maksimālu gaisa mitrumu. Sprauž siltumnīcās, lecektīs, var arī noēnotā dārza stūrī, regulāri apsmidzina. Sausserži sakņojas visai labi- mēneša laikā. Pēc tam tos galotņo, lai iegūtu kuplāku krūmiņu.
(Dendroloģe Ilva Ozola, Dārza Pasaule 7/2004)
stadisim.lv