Saule

Saule ir zvaigzne, kas atrodas Saules sistēmas centrā. Saule ir mums tuvākā zvaigzne, tā ir Zemes vienīgais gaismas, siltuma un dzīvības avots. Tās ceļojums gada garumā nosaka gadalaiku maiņu. Vasarā saule katru gadu pārvietojas daudz augstāk debesīs nekā citos gadalaikos. Lai gan vasara ir viskarstākais gada periods, patiesībā Zemeslode šajā gadalaikā atrodas vistālāk no Saules. Tas ir izskaidrojams tādējādi, ka Zemes orbīta, riņķojot tai ap Sauli, nav precīzs aplis, bet gan ovāls. Jūlijā mūsu planēta atrodas 155 miljonu kilometru attālumā no Saules, savukārt janvārī šis attālums ir 150 miljonu kilometru.

Saule spīd pie debesīm jau apmēram piecus miljardus gadu. Temperatūra tās centrā ir 15 miljoni grādi pēc celsija, tās gaisma pārvietojas ar ātrumu apmēram 300 000 kilometru sekundē. Tas nozīmē, ka saules gaismai lai mūs sasniegtu ir nepieciešamas aptuveni astoņarpus minūtes.

Saules aktivitātei (tās ir tādas parādības kā plankumi uz Saules, uzliesmojumi un saules vētras) ir raksturīgs 11 gadu cikls. Dažkārt vējš var sasniegt lielu ātrumu, un tad šo efektu var sajust arī uz Zemes.

Daudzi mūsdienu vadošie zinātnieki uzskata ka zeme sasilst , tā dēvētā siltumnīcas efekta dēļ. Tas nozīmē, ka dažas gāzes, piemēram oglekļa dioksīds, piesaista saules enerģiju un neļauj siltumam plūst atpakaļ uz kosmosu.

Brīdinājums. Nekad neskaties saulē tieši un nekādā ziņā nedari to arī caur teleskopu vai binokli, jo tas var kaitēt acīm pat tādā mērā, ka var kļūt akls.

 Avots: Sallija Tagolma „Lielā gadalaiku grāmata”.

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu