Sējas muiža
Sējas muižas kungu māja ir 18., 19. gadsimta mijas celtne. 19. gadsimta beigās nams tika pārbūvēts, tā pieticīgajiem baroka laika savrupmājas vaibstiem piešķirot izsmalcinātas neogotikas dekorējumus – ažūrus čuguna lējumus, balustrādes un sandrikus. Sējas muižas kungu māja ir 19. gadsimta 80. gadu neogotikas paraugs. Šobrīd ēka atrodas sabrukuma stāvoklī. Muižas apbūvi papildina klēts (18. gadsimts) un ūdenstornis (19. gadsimta beigas), kas ir viens no izteiksmīgākajiem neogotikas formās veidotiem ūdenstorņiem Latvijas muižu arhitektūrā.
www.zudusilatvija.lv
1567. gadā muižu savā īpašumā iegūst Juhans Zeige (Johan Seyge jeb Zöge). No muižnieka uzvārda cēlies Sējas muižas latviskais nosaukums. Patreizējā izskata pils būvēta 18. – 19. gadsimta mijā. No 1751. gada līdz 1920. gadam muiža piederējusi slavenajai fon Duntenu dzimtai, kas ļoti iespējams bijusi saistīta ar slaveno Minhauzenu dzimtu. Minhauzens vairākus gadus pavadījis Latvijas teritorijā un 1744. gadā apprecējies ar Duntes barona meitu Jakobīni fon Duntenu.
No 1883. – 1885. g. namu pārbūvēja, tā pieticīgajiem savrupmājas vaibstiem pievienojot izsmalcinātus neogotikas dekorējumus. Pili rotā celšanas un renovēšanas gadskaitļi.
Pie pils saglabājusies muižkunga māja, kurā tagad ir bibliotēka, klēts un ūdenstornis. Muižkunga mājas vienā gala dzīvojuši arī muižas kalpi.
Sējas muižas ūdenstornis celts 1903. gadā un ir viens no izteiksmīgākajiem neogotikas formās veidotajiem ūdenstorņiem Latvijas muižu arhitektūrā. Tas ir vecākais Latvijā.
Pati pils ir katastrofālā pussabrukšanas stadijā. Vēl 90-jos gados pilī darbojās kolhoza "Boļševiks" 2. iecirkņa kantoris. Pils ēka savulaik pildījusi gan Aizsargu nama, gan Sējas Tautas nama funkcijas. Lielajā zālē bija brīnišķīga akustika, kuru īpašu darīja augsto griestu velves un koka apšuvums. Šeit atradās arī bibliotēka un frizētava.
manasvietas.blogspot.com