Retēji (Potentilla L.)

Retēji (Potentilla) ir rožu dzimtas ģints, kurā ietilpst apmēram 300 sugas. Agrāk ģintī ietilpa vairākas tagad patstāvīgas ģintis, tai skaitā: Argentina, Comarum, Dasiphora, Drymocallis un Sibbaldiopsis. Daudzas retēju sugas satur miecvielas. Tautas medicīnā daudzas sugas izmanto pret dažādām slimībām. Potentilla erecta sakneni (latīņu: rhizoma s. radix Tomentillae) izmanto tradicionālajā medicīnā. Maura retēju izmanto tautas medicīnā un homeopātijā kā pretkrampju līdzekli. Medus bites no maura retēja iegūst nektāru un ziedputekšņus.
lv.wikipedia.org

Retēji (Potentilla L.) ir samērā liela ģints no Rosoideae apakšdzimtas rožu dzimtā, kurā ietilpst 200 līdz 500 sugu.
Ģints apraksts pamatots uz morfoloģiskiem kritērijiem, galvenokārt lapu formas, novietošanās veida un matainā apvalka tipa. Boisser 1872. gadā iedalījis ģinti divās lielās sekcijās:Fragariasterum Koch. un Eupotentilla Koch. Wolf savukārt arī iedalījis ģinti 2 sekcijās, vairākās apakšsekcijās un sugu grupās.

Plaši sastopamas dažādas retēju (Potentilla) sugas. Retējus sauc arī par platkājiņiem.

Maura retējs (Potentilla Anserina L.)
Maura retējs Latvijas teritorijā ir plaši sastopams, bieži vien kā nezāle, kas mēģina iesakņoties dārzā. Tāpat tas aug pļavās, purvos, nosusinātos kūdrājos, sastopams arī ceļmalās un māju pagalmos, parasti aug tur, kur nekas cits neaug. Augu ievāc ziedēšanas laikā, tam ievāc visas daļas. Drogas smarža ir vāja, īpatnēja, garša savelkoša. Drogas uzglabāšanas laiks ir trīs gadi.

Maura retēja laksti un sakneņi satur miecvielas, flavonoīdus, rūgtvielas, gļotvielas, organiskās skābes, askorbīnskābi, minerālvielas – mangānu, varu, cinku, selēnu, kāliju, dzelzi, jodu, alumīniju un citas bioloģiski aktīvās vielas.

Tam piemīt sāpes mazinoša, urīndzenoša un žultsdzenoša iedarbība. To iesaka lietot vēdera aizcietējuma gadījumos. Tautas medicīnā to iesaka lietot pēc aborta un dzemdībām. Ārīgi tas tiek lietots, ja ir angīna, rīkles, smaganu vai mutes dobuma gļotādas iekaisums. Tad to lieto skalošanai.

Maura retēja lakstu novārījums palīdz, ja ir sāpīgas mēnešreizes. Novārījumu pagatavo, ņemot 1 ēdamkaroti lakstu, aplejot ar 300 ml ūdens un vārot 10 minūtes uz lēnas uguns. Lieto pa ¼ glāzes 4 reizes dienā pēc ēšanas.  Pret baltajiem ziediem un sāpīgām mēnešreizēm izmanto sēklu novārījumu pienā. Tējkaroti sēklu aplej ar glāzi piena, vāra piecas minūtes un lieto pa pusglāzei divas reizes dienā vai dzer sulu pa 1/4 – 1/3 glāzes 4 – 5 reizes dienā, vienlaikus uzliekot siltu sulas kompresi uz vēdera.

Auga sulu izmanto žultsakmeņu un nierakmeņu ārstēšanai, mutes skalošanai čūlu un smaganu asiņošanas reizēs. Sulu atšķaida ar ūdeni 1:2, uzvāra un dzer pa trešdaļai glāzes četras reizes dienā.

Žultsakmeņiem un nierakmeņiem dzer arī pa trim ēdamkarotēm dienā retēja un svaigu rudzu lakstu sulas maisījumu ar medu. Uz herpes vīrusiem iedarbojas maura retēja lakstu pulveris, ko lieto pa vienai tējkarotei, uzdzerot glāzi ūdens. Tas palīdz novērst arī spazmatiskus mēnešreižu traucējumus, dziedē gastrītu un čūlu.

Grūtnieču toksikožu gadījumā to lieto kā pretvemšanas līdzekli. Arī tad, ja ir klimaktēriskas neirozes, iesaka maura retēja lakstu tēju, aplejot tējkaroti ar glāzi karsta ūdens, nostādina desmit minūtes un dzer karstu, pēc iespējas nesaldinātu. Sirds un asinsvadu saslimšanu, stenokardijas, kāju ikru krampju gadījumos auga preparāti paplašina asinsvadus un tādā veidā uzlabo skābekļa piegādi organismam.

Mazasinības jeb anēmijas gadījumos preparātu lieto, pateicoties lielam vara un dzelzs daudzumam. Pierādīta lakstu pulvera nomācošā iedarbība pret herpes vīrusu, dzerot to pa tējkarotei, uzdzerot virsū glāzi ūdens.

Kosmētikā sejas ādas tīrīšanai, poru savilkšanai un atsvaidzināšanai ar labiem rezultātiem lieto maura retēja lakstu novārījumu. Novārījumu sasaldē mazos trauciņos un izmanto to rītos un vakarā.


Sudraba retējs (Potentilla argentea L.)
Sudraba retējs ir bieži sastopams Latvijas teritorijā. Aug sausās atklātās un pusatklātās vietās. Zied no jūnija līdz augustam. Augs ir sudrabaini pelēkzaļš ar staraini saliktām, apakšpusē tūbainām lapām un pielapēm. Cita līdzīga pasuga ir blāvais retējs (P. impolita), kura lapas ir abpusēji blīvi apmatotas, kā arī tā lapiņas parasti ir salīdzinoši šaurākas un slaidākas. Drogām ievāc lakstus un sakneņus lakstu ziedēšanas laikā.

Auga novārījums un uzlējums palīdzēs caurejas apturēšanai, vēdera izejas normalizēšanai, kuņģa un zarnu gļotādas iekaisuma ārstēšanai, aknu cirozes ar izteiktu tūsku, akūta elpceļu iekaisuma ārstēšanai, kā arī asiņošanas apturēšanai no plaušām, zarnām un dzemdes. Lai pagatavotu novārījumu, ņem 2 ēdamkarotes sasmalcinātu lakstu uz 500 ml ūdens. Uzlējumam būs nepieciešama 1 ēdamkarote drogas uz glāzi ūdens. Līdzīgi izmanto arī auga saknes.

Ārīgi auga preparātus lieto mutes dobuma un brūču skalošanai, kompresēm un apliekamajiem furunkulozes, ādas iekaisuma, mistrojošās ekzēmas, hemoroīdu un balto ziedu gadījumā. Novārījumu – peldēm ādas slimību gadījumos.

No sudraba retēja var pagatavot arī ziedi. Tam būs nepieciešami 5 g lakstu uz pusglāzi eļļas, ko vāra ūdens peldē vismaz 10 minūtes un tad nokāš. To lieto sasprēgājumu ārstēšanai.


Stāvais retējs – Potentilla erecta L.
Stāvais pretējs – Potentilla erecta aug sausās noriņās, zied dzelteniem ziediem, tā attēls rotājas visās grāmatās par ārstniecības augiem, jo tas tiešām ir populārs un vērtīgs augs. Lieto saknes, kuras satur ļoti daudz miecvielu – tannīnu saturs saknē sasniedz 30 %, kas nodrošina tās efektu pie jebkuras, pat dizentērijas caurejas. To lieto arī asiņaina smaganu iekaisuma, hroniska mandeļu iekaisuma ārstēšanai un mutes dobuma skalošanai rauga sēnītes infekcijas gadījumā. Viens no labākajiem līdzekļiem prostatīta ārstēšanai un potences vairošanai.

Ņem 2 ēdamkarotes saknes, aplej ar 500 ml ūdens, vāra 5 minūtes, nokāš. novārījumu dzer pa 30 ml 4 reizes dienā pirms ēšanas.
H.Rubines un V.Eniņas grāmatas "Ārstniecības augi"

No stāvā retēja tiek izmantota sakne. Augs, kaut izskatās mazs un sīciņš, toties sakne liela, un aug dziļumā. No stāvā retēja sakneņiem gatavo novārījumu, ekstraktu, tinktūras. Iekšķīgi droga noder kuņģa un zarnu trakta iekaisuma, gastrīta, akūtas un neirozas caurejas apturēšanai, enterīta un čūlaina kolīta, aknu slimību ārstēšanai, asiņošanu apturēšanai no kuņģa, zarnām, dzemdes. Novārījumu gatavo no 2 ēd.k. sasmalcinātas drogas uz 0,5 litriem ūdens. Dzer pa 50 ml 4 x dienā pirms ēšanas. Šādu novārījumu iesaka lietot arī plaušu slimību gadījumā, ja krēpās parādās asinis.
www.termorelax.com

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu