Raiņa bulvāris, Rīga
Raiņa bulvāris ir iela Rīgā, Centra administratīvajā rajonā, Centra apkaimē. Raiņa bulvāris sākas krustojumā ar Krišjāņa Valdemāra ielu un beidzas krustojumā ar 13. janvāra, Marijas un Gogoļa ielām. Ielas kopējais garums ir 1005 metri un tā sastāv no 3 braukšanas joslām. Raiņa bulvāris ir vienvirziena iela, pa to var braukt virzienā no Krišjāņa Valdemāra ielas uz Stacijas laukumu.
Ielas raksturojums
Raiņa bulvāris ir 1005 metrus garš asfaltēts bulvāris Rīgas centrā. Tas sākas krustojumā ar Krišjāņa Valdemāra ielu un iet dienvidaustrumu virzienā kā trīs joslu iela. Interesanti, ka apbūvēta ir tikai viena Raiņa bulvāra puse, bet otrā pusē atrodas parks. Raiņa bulvāra sākumdaļā atrodas Gruzijas vēstniecība, kā arī aiz krustojuma ar Reimersa ielu — Latvijas Okupācijas muzejs. Blakus tam atrodas Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, tālāk arī — Francijas vēstniecība. Iepretīm Brīvības piemineklim Raiņa bulvāris krustojas ar Brīvības bulvāri. Aiz krustojuma ar Brīvības bulvāri atrodas Vācijas vēstniecība, kā arī nedaudz tālāk Raiņa bulvāris savienojas arī ar Inženieru ielu. Posmā starp Inženieru un Arhitektu ielām atrodas Latvijas Universitātes galvenā ēka. Vēl Raiņa bulvāris krusto Krišjāņa Barona ielu. Raiņa bulvāris beidzas krustojumā ar 13. janvāra, Marijas un Gogoļa ielām. Raiņa bulvāris ir vienvirziena iela, pa to var braukt virzienā no Krišjāņa Valdemāra ielas uz Stacijas laukumu.
lv.wikipedia.org
Raiņa bulvāris robežojas ar Kr. Valdemāra, Reimersa, Inženieru, Arhitektu, Kr. Barona un Marijas ielām, kā arī Brīvības bulvāri. Raiņa bulvāris tika izveidots tikai 1861. gadā, pēc pilsētas aizsardzības mūra nojaukšanas; tā nosaukums bija Troņmantinieka bulvāris (бульвар Наследника). 1920. gadā tas tika pārsaukts par Raiņa bulvāri, bet vācu okupācijas tiek saukts par Alfrēda Rozenberga gatvi (Alfred Rosenberg Ring). 1944. gadā bulvāris atguva savu kādreizējo nosaukumu – Raiņa bulvāris, kas laika gaitā vairāk nav mainījies.
Rainis jeb īstajā vārdā Jānis Pliekšāns (1865-1929) – izcils latviešu dzejnieks, rakstnieks, tulkotājs, žurnālists, teātra darbinieks un politiķis.
citariga.lv
Vēsture
Bulvāra trase iezīmēta 1859. gadā, pilsētas viduslaiku nocietinājumu sistēmas nojaukšanas laikā (1857 - 1863), realizējot J.D.Felsko un O.Dīces projektu par bijušo nocietinājumu un to ietverošās esplanādes teritoriju izveidošanu par jaunu reprezentatīvu pilsētas centra daļu. 1861 jaunizveidotais bulvāris nosaukts par Troņmantnieka bulvāri. 1920. gadā nosaukts dzejnieka J.Raiņa vārdā.
Ielas apbūve radusies 19. gs. 2. p., to veido nozīmīgas sabiedriskas ēkas un grezni, kapitālisma laikmetam raksturīgi daudzstāvu mūra īres nami. Iela ir viena no nedaudzajām Rīgas centra ielām, kur apbūve atvirzīta no ielas sarkanās līnijas. Ēku priekšā iekārtoti nelieli priekšdārziņi. Ēkas celtas pēc sava laika ievērojamo arhitektu (J.F.Baumaņa, H.Šēla, R.Pflūga, G.F.A.Hilbiga) projektiem. Arhitektūras un vēstures piemineklis ir ēka Nr 9 (1876, arhit. J.F.Baumanis), tās fasāde veidota ļoti grezni, lietotas franču renesansei raksturīgās formas, tagad šajā ēkā atrodas Francijas republikas vēstniecība, padomju laikā tur atradās Rīgas pilsētas prokuratūra.
wikimapia.org
Raiņa bulvāris ir savienots ar sekojošām ielām:
- Krišjāņa Valdemāra iela ("T" veida krustojums)
- Reimersa iela ("T" veida krustojums)
- Brīvības bulvāris
- Inženieru iela ("T" veida krustojums)
- Arhitektu iela ("T" veida krustojums)
- Krišjāņa Barona iela
- 13. janvāra iela
- Marijas iela
- Gogoļa iela
Objekti
- Raiņa bulvārī 2—5 atrodas Azerbaidžānas vēstniecība.
- Raiņa bulvārī 3—1 atrodas Gruzijas vēstniecība.
- Raiņa bulvārī 7 atrodas ASV vēstniecība.
- Raiņa bulvārī 8 atrodas Rīgas Valsts 1. ģimnāzija. Ēka celta 1874. gadā, arhitekts Johans Daniels Felsko.
- Raiņa bulvārī 9 atrodas Francijas vēstniecība.
- Raiņa bulvārī 13 atrodas Vācijas vēstniecība.
- Raiņa bulvārī 19 atrodas Latvijas Universitātes galvenā ēka.
- Raiņa bulvārī 29 atrodas Latvijas Universitātes matemātikas un informātikas institūts.
- Raiņa bulvārī 33 atrodas viesnīca "Nordic Hotel Bellevue". Ēka celta 1884. gadā, arhitekts Jānis Fridrihs Baumanis. Sākumā tā tika izmantota kā dzīvojamā ēka, bet pēc tam pārveidota par viesnīcu.