Radisson Blu Hotel Latvija
Radisson Blu Hotel Latvija
Elizabetes 55
LV-1010 Rīga, Latvija
Tālr.: + 371 677 72222
Faksa Nr.: + 371 677 72221
E-pasts: info.latvija.riga@radissonblu.com
www.radissonblu.lv
Radisson Blu Hotel Latvija (agrāk Viesnīca „Latvija”, „Reval Hotel Latvija”) ir 27 stāvus augsta viesnīca Rīgā, Vidzemes priekšpilsētā, Centra apkaimē. Ēkas augstums ir 85,65 metri (augstums no grīdas līmeņa līdz jumtam), konstruktīvais ēkas augstums ir 98,26 metri (kopā ar dekoratīvo izbūvi uz jumta). Pēc kopējās platības 24 000 m² ēka ir lielākā viesnīca Latvijā. Ēka tika pabeigta 1976. gadā, rekonstruēta 2001. gadā. Padomju laikos ēkā arī atradās viesnīca un ēkas oficiālais nosaukums bija Viesnīca „Latvija”.
Pirmās idejas par Radisson Blu Hotel Latvija vietas apbūvi parādījās jau 1960. gadu sākumā, kad arhitekta I. Strautmanis 1962. gadā prezentēja skici „Intūrista” 10 stāvus augstai viesnīcai Ļeņina (tagad Brīvības) ielā. Laika gaitā projekts tika pārstrādāts un ēkas augstums sasniedz jau 23 stāvus. Par šo tēmu ironiski trāpīgs komentārs 1968. gadā tika publicēts žurnālā „Literatūra un Māksla”: „”Viesnīcas Latvija” 23 stāvi ir daudz spēcīgāks akcents, nekā rekonstrukcijas priekšlikumā iecerētie desmit...”. Lai gan daļa arhitektu un iedzīvotāju protestēja pret jūgentstila ēku nojaukšanu paredzamās augstceltnes būvniecības kvartālā starp Brīvības, Dzirnavu, Baznīcas un Elizabetes ielām, tomēr tas netika ņemts vērā un šīs ēkas spridzinot tika nojauktas. Saglabāta tika vienīgi ēka Baznīcas ielā 4, kura pēc 2001. gadā veiktās augstceltnes rekonstrukcijas un 2004-2006. gada rekonstrukcijas otrās kārtas vecās viesnīcas izstāžu zāles piebūves nojaukšanas un jaunas piebūves uzbūvēšanas, tika renovēta un ieguva trešo vietu konkursā „Gada labākā būve 2008” – nominācijā labākā gada rekonstrukcija.
Viesnīcas „Latvija” bija PSRS Valsts ārzemju tūrisma komitejas augstākā „B” kategorijas viesnīca, kurā bija 680 numuriņi, un tā atradās Kirova ielā 55 (tagad Elizabetes iela 55). Viesnīcā bija paredzēts apkalpot organizētas ārzemju un padomju tūristu grupas pēc tūristu ceļazīmēm. Viesnīcā atradās konferenču zāle ar 80 vietām tajā un sinhronās tulkošanas kabīnēm, radioaparātu un videoaparatūru. Augstceltnē bija arī restorānu komplekss ar 876 vietām, suvenīru un avīžu kioski, pasta nodaļa, sadzīves pakalpojumu komplekss, kā arī Valsts bankas valūtas maiņas punkts.
Viesnīcas „Latvija” būvniecība tika pabeigta 1976. gadā, bet tikai 1979. gadā tā tika nodota ekspluatācijā. Augstceltnes arhitekti ir Arturs Reinfelds, Aija Grīna, Valters Maike, kā arī konstruktors Henrijs Lācis un inženieris Edmunds Valeinis. Oriģinālā dizaina ēka bija 26 stāvus augsta, kuru aptvēra divstāvu piebūve ar ieejas vestibilu, kafejnīcu, restorānu, veikalu, kā arī izstāžu zāli „Latvija”. Interjeru veidoja mākslinieku kolektīvs Ojāra Ābola vadībā. Ēkas fasādei tika izmantota arī kinētisks objekts „Sakta”, kuras mākslinieks bija Artūrs Riņķis.
Pēc 30 gadu ilgas ekspluatācijas, ēka bija gan fiziski, gan morāli novecojusi, tādēļ 1998. gadā tika pieņemts lēmums augstceltni rekonstruēt. Rekonstrukcija tika sadalīta divās kārtās, no kurām pirmajā kārtā rekonstruēja augstceltni, bet otrajā kārtā ēkas kompleksa piebūvi. Rekonstrukcijas pirmā kārta sākās 2000. gadā, tika pabeigta 10 mēnešu laikā – 2001. gada maijā. Lai to paveiktu, darbā tika iesaistīti 26 apakšuzņēmēji. Pirmās kārtas rekonstrukcijas aptuvenās izmaksas sastādīja 25 miljonus ASV dolāru.
Kompleksa otrās kārtas rekonstrukcija notika no 2004. līdz 2006. gadam, bet vecās izstāžu zāles „Latvija” ēkas nojaukšanas darbi sākās jau 2003. gadā. Rekonstrukcijas otrās kārtas rezultātā tika uzbūvēts pilnīgi jauns, 6 stāvus augsts viesnīcas bloks ar 200 jauniem viesnīcas numuriem, vienstāvu stikla veikalu pasāžu, ka arī izveidota liela un multifunkcionāla konferenču zāle ar 1000 vietām.
Pēc rekonstrukcijas abu kārtu pabeigšanas ēkas kopējā platība ir sasniegusi 24 000 m², tādējādi padarot to par lielāko viesnīca Latvijā. Ēkas stāvu skaits ir pieaudzis no 24 uz 27 stāviem.
lv.wikipedia.org