Pūkainais diždadzis (Arctium tomentosum)

Pūkainais diždadzis - Arctium tomentosum L.

Pūkainais diždadzis - angliski: cotton Burdock; vāciski: Filz-Klette; zviedru: ullig kardborre; igauņu: villtakjas; lietuviešu: paprastoji varnalėša; krievu: лопух войлочный

APRAKSTS:
Divgadīgs, liels (ga 60-170 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, dziļi rievains, zarains, zari atstāv šaurā leņķī. Lapas uz stublāja pamīšus, olveidīgas (ga 8-16 cm, pl 4-10 cm). Plātnes mala vesela vai sīkzobaina, gals strups, virspuse zaļa, apakšpuse pelēka, ar biezu matiņu tūbu. Kurvīši ieapaļi (pl 2-3 cm), vairogveidīgās skarās stāvo vai mazliet atlīkstošo zaru galos. Vīkala lapas blīvi klātas ar pinkainiem tīmekļmatiņiem, iekšējās ar taisnu un īsu dzeloņsmaili, bet ārējās - ar āķveidīgu smaili. Ziedi sārti violeti, mazliet garāki nekā vīkals. Auglis - otrādi olveidīgs sēklenis (ga 0.6-0.9 cm) ar matkausu. Zied no jūlija līdz septembrim.

IZPLATĪBA:
Eiropā un Rietumāzijā diezgan plaši sastopama suga.

Latvijā bieži, visbiežākais diždadzis.

BIOTOPI:
Atsevišķi eksemplāri un grupas mežmalās, krūmājos, nezālienēs, ceļu un dzelzceļu malās. Raksturīga suga sausu nezālieņu augu sabiedrībās: Cl. Artemisietea, All. Onopordion acanthii.

ĪPAŠAS NORĀDES:
Līdzīgs lielajam (A. lappa) un mazajam (A. minus) diždadzim. Atšķirams pēc dažādām vīkala lapu smailēm: iekšējām - īsi dzeloņsmailām, ārējām - āķveidīgām (nevis vienādām āķveidīgām visām vīkala lapām), blīvi tūbainas lapas apakšpuses (nevis skraji apmatotas vai kailas), ar pinkainiem tīmekļmatiņiem bagātīgi klāta vīkala (lielajam un mazajam diždadzim šādas pazīmes nav).
www.latvijasdaba.lv

Dadži aug visur – gar žogiem, gar mājām, dārzos un pļavās. Lielais dadzis ir plaši izmantots ārstniecības augs. Tam ievāc gan lapas, ziedus un sēklas, gan arī saknes. Lapas un ziedus ievāc ziedēšanas laikā, sēklas ievāc septembrī, bet saknes rok aprīlī, maijā un septembrī. Dadzis ir divgadīgs lakstaugs, bet ārstniecībai derēs tikai pirmā gada saknes.

Lielais dadzis ir viens no labākajiem dabas līdzekļiem pret dažādiem audzējiem, veidojumiem, polipiem, miomu un cistu ārstēšanai, bet jo īpaši efektīvs tas ir pret krūts dziedzera audzējiem. Tam ir pierādīta pretaudzēju aktivitāte. Tas ir arī urīndzenošs, žulti dzenošs, sviedrējošs, alerģiju un sāpes mazinošs, kā arī nomāc mikrobu augšanu. Tas ir arī labs sāpju remdētājs, ja tā svaigās lapas liek tieši uz sāpošās vietas. Sevišķi ieteicamas dadža lapas ir sāpošai galvai, kuņģa sāpēm, gremošanas traucējumiem un dažādām brūcēm.
(dabasspeks.com)

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu