Pļavas dzelzene (Centaurea jacea)

Pļavas dzelzene (latīņu: Centaurea jacea; angļu: brown Knapweed, vācu: Wiesen-Flockenblume; krievu: василек луговой) ir daudzgadīgs, vidējs līdz liels (ga 30-120 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, stīvs, klāts ar tīmekļmatiņiem vai kails, šķautņains, vienkāršs vai zaro. Lapas no eliptiskām līdz lancetiskām (ga 2-10 cm, pl 0.5-3 cm), stīvas, mala gluda vai attāli zobaina, apakšējās ar kātu, augšējās sēdošas. Nereti apakšējās lapas pie pamata daivainas. Ziedu kurvīši pa vienam stublāja un zaru galā. Vīkallapas vairākās rindās, gals vesels vai strupi plūksnains, plūksnas vienādas, platas, plūksnas gals sīkzobains; vidējo vīkallapu gals ieapaļš, rūsgans. Kurvīši diezgan lieli (pl 2-3.5 cm). Ziedi violeti sārti, ārmalā lielāki neauglīgi piltuvziedi, centrā auglīgi stobrziedi. Kausu veido plēvjaina apmale. Auglis - pelēks sēklenis bez matkausa. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība: Eiropā plaši izplatīta suga, ieviesta Ziemeļamerikā.
Latvijā ļoti bieži visā teritorijā. Visbiežākā no sastopamajām dzelzenēm.

Biotopi: Atsevišķi eksemplāri un grupas visdažādākajās atklātās un mežainās augtenēs mēreni sausās un mēreni mitrās vietās. Raksturīga suga augu sabiedrībās dažādās mēreni mitrās vai sausās pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea.

Īpašas norādes: Līdzīga dažām citām dzelzenēm ar veselām lapām, īpaši Frīģijas dzelzenei (C. phrygia). Salīdzinājumā ar Frīģijas dzelzeni stublājs nav masīvs, lapas šaurākas. Galvenā atšķirības pazīme ir vīkallapas ar īsu, veselu vai platās, īsās un strupās plūksnās šķeltu galu (nevis gals gari plūksnains, plūksnas pavedienveidīgas).

Līdzīgās sugas
Acroptilon repens (L.) DC. (ložņu akroptilone)
Uz dzelzceļa vienreiz Rīgā XX gs. atrastā ložņu akroptilone (Acroptilon repens (L.) DC., syn. Centaurea repens L.) ir daudzgadīga DAA Eiropas un Āzijas suga. Līdzīga dzelzenēm. Pamatareālā aug stepēs, solončakos, nezālienēs un smilšainās ūdenstilpju piekrastēs. Vidēja lieluma (ga 15-70 cm), ļoti zarains lakstaugs ar tīmekļaini apmatotu stublāju. Raksturīgs ļoti garš (vairākus metrus) saknenis ar ļoti garām piesaknēm. Lapas iegarenas vai lāpstveidīgas (ga 2-7 cm, pl 0.7-2 cm), gandrīz sēdošas, mala attāli lielzobaina vai (stublāja apakšdaļā) lapas plūksnaini dalītas. Augšējās lapas lancetiskas, sīkas. Ziedu kurvīši nelieli, daudz, pa vienam stāvo zaru galos vairāk vai mazāk vairogveidīgā vai ķekarveidīgā ziedkopā. Kurvītī vienveidīgi, divdzimumu piltuvziedi. Vīkals jumstiņveidīgs, vīkallapas (ga 1-3 cm, pl 0.5-0.8 cm) gals plati plēvjaini zobains. Sēklenis (ga ap 0.4 cm) ar ļoti garu, baltu matkausu (ga ap 1 cm). Zied jūlijā, augustā. Meklējama sausās nezālienēs un gar dzelzceļiem.
www.latvijasdaba.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu