Pļavas bitene (Geum rivale)

Pļavas bitene - Geum rivale L.

Pļavas bitene - angliski: water Avens; vāciski: Bach-Nelkenwurz; zviedru: humleblomster; igauņu: ojamõõl; lietuviešu: raudonoji žiognagė; krievu: гравилат речной

Apraksts:
Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-70 cm) rožu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, brūns, blīvi klāts ar atstāvošiem matiņiem, parasti augšdaļā nedaudz zaro. Lapas pamīšus, uz stublāja trīsstarainas, augšējās gandrīz sēdošas. Rozetes lapas koklesveidīgas (ga līdz 20 cm, pl 4-10 cm). Lapas mala zobaina. Stublāja trīsstaraino lapu pielapes brīvas. Ziedi nolīkuši, pa vienam vai nedaudzi stublāja vai zara galā. Vainaglapas sārti dzeltenas ar brūnām dzīslām, galā jomainas. Kauslapas sarkanīgi brūnas, blīvi apmatotas. Vainaga un kausa garums aptuveni vienāds (ga 1.2-2.5 cm). Auglis - riekstiņu kopauglis no 100-150 riekstiņiem ar paliekošu irbuli. Zied no maija līdz jūlijam.

Izplatība:
Plaši Eirāzijā un Ziemeļamerikā.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:
No atsevišķiem eksemplāriem līdz vienlaidu audzēs visdažādākajos mēreni sausos, mitros un pārmitros biotopos: pļavās, krūmājos, upju un grāvju krastos, mežos, arī nezālienēs. Raksturīga suga daudzās augu sabiedrībās pļavās (Cl. Molinio-Arrhenatheretea) un auglīgos pārmitros mežos (Cl. Alnetea glutinosae, All. Alnion; Cl. Querco-Fagetea, All. Alno-Padion).

Īpašas norādes:
Veido hibrīdu ar pilsētas biteni (G. urbanum) - vidējo biteni (G. x intermedium Ehrh., syn. G. rivale x G. urbanum), kam raksturīgi nolīkuši ziedi, dzeltens vainags, šauras kauslapas zaļā vai sarkanīgi brūnā krāsā.

Pļavas bitene ir bieži sastopams augs mitrās pļavās, upmalās un lapkoku mežu norās. Augi veido sarkanbrūnus ziednešus, kuru galos attīstās nolīgstoši ziedi. To vienīgais košums ir šaura iesārta vainaglapu maliņa.  Ziedi vairāk pievērš dabas vērotāja uzmanību, kad nozied.  Tad no tiem attīstās sēklu kopas - riekstiņu kopaugļi, kas izskatās kā miniatūri matu ērkulīši.  Šo īpatnējo veidojumu dēļ pļavas bitene ir viens no bagātākajiem augiem tautas nosaukumu ziņā. Daži no tiem ir ne tikai smieklīgi, bet pat pikanti, piemēram, dundurājs, vectēvgalviņas, vārniņkājiņš, lauku puksītis, runčupauti, zaķpautiņi u.c.

Pļavas bitenes sakneni var izmantot kā garšvielu pie ēdiena, jo tai ir krustnagliņu garša.

latvijasdaba.lv
dabasmuzejs.gov.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu