Pāces muiža

Līdz Agrārreformai piederējusi grāfam P. fon der Pālenam. Izmanota kā medību pils. No 1920. g. Ceraukstes-Pāces pamatskola.   Iznomāts Īslīces SOS "Kinderdorf". Kungu māja 19. gs., ar vēlāka laika pārbūvēm. Vienstāva celtne ar mezonīnu. Puse ēkas guļbūve ar dēļu apšuvumu, otra puze – mūra. Saglabājušies atsevišķi fasādes un interjera dekoratīvās apdares fragmenti.
www.vietas.lv


Senākās ziņas par Pāces muižu atrodas 16. gadsimta dokumentos. Tur noteiktas šī zemes gabala robežas, kad Livonijas Ordeņa mestrs to izlēņoja Hermanim Verdem un tā mantiniekiem. No šīs dzimtas slavens kļuva zviedru-poļu kara vadonis Heinrihs Kaspars Johans fon Verde, kurš 1605. gadā kaujā pie Salaspils atdeva savu zirgu Zviedrijas karalim Kārlim IX un, pats iedams bojā, izglāba viņam dzīvību.

Pēc Verdēm Pāces muiža secīgi laiku pa laikam bija vairāk nekā 20 baltvāciešu dzimtu īpašums. Daudzas no šīm dzimtām par ilgstošu rezidenci muižas dzīvojamā kungu māja tā arī nekad nekļuva. No daudzajām Pāces muižas īpašnieku dzimtām minama, piemēram, 17. gs. Bauskas hauptmaņa (Kurzemes hercogistes administratīvi teritoriālā pārvalde) Nikolausa fon Brunova dzimta, kā arī fon Netelhorstu dzimta, kura Pacē uzturējās visilgāk. Gandrīz 100 gadu laikā, 18. gs. un 19. gs. sākumā Pāce dzīvoja šīs dzimtas trīs paaudzes, un šajā laikā muiža piedzīvoja uzplaukumu. Tad arī tika celta kungu ēkas vecākā dala, kam vēlāk simetriski pēc apjoma piebūvēja otru daļu. To paveica nākamie Pāces saimnieki fon Bistrami.

Pāces muižas daudzo īpašnieku vidu 19. gs. minams arī slavenās Rīgas alus darītavas “Kymmel” īpašnieks Karls Ludvigs Kimmels. 1889. gadā Pāces muižu īpašumā ieguva Bauskas apriņķa muižniecības maršals Pauls Pēteris fon der Pālens, kurš to apvienoja vienā īpašumā ar dzimtai piederošo Kaucmindi.

Pālenu dzimta bija pēdējā Pāces muižas īpašniece. Uz to laiku, šķiet, attiecas Andreja Viča Latviešu skolu vēsturēs par Bauskas apriņķa skolām minētais, ka Pāces muižas ēkas divās telpās mācības notikušas arī pirms Pirmā pasaules kara un 1920. gadā tās tika atjaunotas. 1920. gada pirmajā jūnija svētdienā muižas parkā sanāca apkārtnes ļaužu sapulce, kas nolēma atjaunot skolu pamestajā kungu mājā, kurā mācības sāka 80 bērnu. Skolas telpas tika iekārtotas pašu ļaužu spēkiem. Kad 19. gs. 20 gados sākās agrārās reformas realizēšana, Pāces muiža īpašniekiem tika atsavināta, tās teritorijā izveidoja 11 jaunsaimniecību, bet Pāces muižas kungu ēku ar parku un saimniecības ēkām nodeva Ceraukstes pagasta pašvaldībai.

1920. gada 1. oktobrī šajā ēkā sāka mācīties skolas bērni. Bija radusies Ceraukstes-Pāces pamatskola. Vēlāk skolas rīcībā nodeva arī Pāces parku. Īpašas pieminēšanas vērts ir 1930. gadā izveisdotais Ceraukstes-Pāces mazpulks, ko vadīja skolas direktore Marianna Ilziņa un kas bija viens no labākajiem mazpulkiem Latvijā. 1934. gadā skolas vadītāja saņēma no Kārļa Ulmaņa mazpulku goda zīmi zeltā. Skolai bija iedalīti 5 ha zemes. Mazpulcēni valsts mērogā bija pazīstami ar labiem panākumiem biškopībā, dārzkopībā un putnkopībā. Pēckara periodā skolēnu skaits mainījās starp 120 un 80. Skola pastāvēja līdz 1989. gadam.

2020. gada 4. jūlijā tiks svinēta Pāces skolas 100. jubileja, ko organizē bijušie skolotāji un skolēni. Skolas 95. gadu jubilejā piedalījās apmēram 200 bijušie Pāces skolas skolotāji un absolventi.
www.geocaching.com

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu