Purva vaivariņš
Mūžzaļš, neliels (ga 50-130 cm) ēriku dzimtas krūms. Augam piemīt raksturīga, diezgan patīkama smarža. Stumbra miza pelēka, jauniem zariem tūbaini sarkanbrūna, blīvi klāta ar dziedzeriem. Lapas lineāras vai lancetiskas (ga 1-6 cm, pl 0.2-0.8 cm), mala ieritināta, gals smails, kāts īss (ga 0.2-0.5 cm). Lapas uz zariem pamīšus. Plātnes virspuse tumšzaļa, spīdīga, apakšpuse blāvi dzeltenbrūna, blīvi klāta ar dziedzeriem. Ziedi blīvās vairogveida ziedkopās zaru galos. Kauss ļoti īss. Vainaglapas brīvas, baltas (ga 0.4-0.8 cm, pl 0.2-0.4 cm). Putekšņlapas 10. Auglis - nokarena, spilvaina pogaļa (ga 0.3-0.7 cm) ar garu irbuļa palieku galā. Zied jūnijā, jūlijā.
Izplatība: Polam tuvos ziemeļu apvidos plaši izplatīta suga.
Latvijā bieži visā teritorijā.
Biotopi: Dažāda lieluma grupas sūnu un pārejas purvos un purvainos priežu mežos. Vairāku augu sabiedrību sūnu purvos (Cl. Oxycocco-Sphagnetea, All. Ledo-Pinion) un purvainos priežu mežos (Cl. Vaccinio-Piceetea, All. Dicrano-Pinion) noteicoša suga.
Askolds Kļaviņš, SIA Gandrs
www.latvijasdaba.lv
Purva vaivariņš ir indīgs augs. Tas zied no maija līdz jūlijam. Augs un galvenokārt tā lapas, īpaši pirms ziedēšanas, satur spēcīgu ēterisku eļļu, kurai ir reibinoša smarža un dedzinoša garša. Tā iedarbojas uz organismu narkotiski, jo tās sastāvā ietilpst ledolkampars jeb ledols, kas ir stipra inde, kas iedarbojas uz nervu sistēmu. Tādēļ bieži vien ogotājiem vai sēņotājiem karstā vasaras dienā, uzturoties vaivariņu tuvumā, sāp vai reibst galva.
Drogām ievāc jaunos, nepārkoksnētos lakstus laikā, kad nogatavojas sēklas – augustā, septembrī. Tās var uzglabāt 2 gadus.
Iekšķīgi to lieto kā atkrēpošanas līdzekli bronhīta, garā klepus un bronhiālās astmas ārstēšanai, bet ārīgi to lieto eļļas izvilkuma veidā – kā ierīvējamo pretsāpju līdzekli reimatisma gadījumā. Tāpat tas ir labs līdzeklis asinsspiediena samazināšanai, taču jāatceras, ka tas ir toksisks augs, tādēļ ļoti stingri jāievēro devas un to ieteicams lietot tikai ar ārsta ziņu.
Lai pagatavotu vaivariņu novārījumu, būs nepieciešamas 2 tējkarotes sasmalcinātu vaivariņa lakstu uz 250 ml ūdens. Tos vāra uz lēnas uguns aptuveni 10 minūtes, tad ļauj ievilkties 1 stundu, nokāš un glabā ledusskapī. Lieto pa 1 ēdamkarotei 4 reizes dienā.
Izžāvētus un smalki saberztus vaivariņus lieto blakšu apkarošanai.
Vaivariņa lakstus nedrīkst lietot grūtnieces!
dabasspeks.com