Plankumainā panātre (Lamium maculatum)
Plankumainā panātre (latīniski: Lamium maculatum; angliski: spotted Dead-nettle; vāciski: Gefleckte Taubnessel; krievu: яснотка пятнистая)
Plankumainā panātre (Lamium maculatum) ir daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-60 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, skraji apmatots, vienkāršs vai dažreiz pie pamata zaro. Lapas plankumainas (plātnes virspusē ir gaiši plankumi), olveidīgas (ga 3-8 cm, pl 2-4 cm), gals nosmailots, plātnes mala zāģzobaina, apakšējo lapu pamats sirdsveidīgs. Lapas ar kātu, uz stublāja pretējas. Ziedi lieli, pušķos augšējo lapu žāklēs. Kauss sarkanīgs, slīpi nošķelts, kails, kausa zobiņi īlensmaili. Vainags (ga 2-3 cm) garš, purpursārts. Augšlūpa velvēta, apakšlūpa trīsdaivaina, vidējās daivas iegriezums dziļš. Auglis - šķautņains, tumšbrūns riekstiņš skaldauglī. Zied no maija vidus līdz jūlija beigām.
Izplatība: Eirāzijā sastopama suga. Ieviesta daudzviet ārpus pamatareāla.
Latvijā diezgan reti un nevienmērīgi. Daugavas ielejā sastopama nereti. Valsts ziemeļaustrumu daļu šķērso sugas areāla ziemeļu robeža.
Biotopi: Parasti dažāda lieluma grupas un blīvas audzes krūmāja - pļavas kontaktjoslā, upju krastu terasēs, skrajos, auglīgos mežos. Galvenokārt izplatīta upju ielejās.
Īpašas norādes: No citām panātrēm ar sārtiem ziediem viegli atšķirama pēc daudz lielākiem, masīvākiem ziediem un lielāka auguma. Neziedoši vai pārziedējuši augi, atšķirībā no dzeltenās zeltnātrītes (Galeobdolon luteum), neveido ložņājošus dzinumus (abām sugām lapas ir ar gaišiem plankumiem). Bez tam arī lapas mala plankumainajai panātrei ir salīdzinoši smailzobaināka.
www.latvijasdaba.lv
Lasīt tālāk