Piemineklis Rainim
Piemineklis dzejniekam Rainim (Jānim Pliekšanam) (1865-1929)
Dzejnieks un dramaturgs Rainis (1865-1929) bija viens no latviešu ievērojamākajiem literātiem, kā arī sabiedrisks un politisks darbinieks. Piemineklis Rainim slejas Rīgas centrā, Esplanādē, kur Raiņa dzimšanas dienā, 11. septembrī tradicionāli notiek Dzejas dienu pasākums.
Statuss: Valsts nozīmes mākslas piemineklis ar aizsardzības Nr.7183
Atklāts: 1965
Tēlnieks: Kārlis Zemdega (mets)
Tēlnieks: Aivars Gulbis
Tēlnieks: Laimonis Blumbergs
Arhitekts: Dzintars Driba
Restaurēts: Restaurēts 2007. gadā
Atrodas: Esplanāde
1965.gada 11.septembrī, atzīmējot kultūrpolitiķa, Tautas dzejnieka un dramaturga Raiņa (Jāņa Pliekšāna) simtgadi, Esplanādē atklāja pēc tēlnieka Kārļa Zemdegas 1957.gada meta veidoto un viņa skolnieku – tēlnieku Aivara Gulbja un Laimoņa Blumberga – granītā kalto pieminekli. Aptuveni 5 metrus augstais piramidālais siluets un masīvā akmens masa rada monumentālu iespaidu. Piemineklis - skulptūras moto „Kalnā kāpējs” - ietver asociatīvu saikni ar Raiņa filozofisko dzeju, ir miera un filozofiskas koncentrācijas piepildīts darbs, kas attēlo dzejnieku kā staltu un cildenu gara milzi. Terases kreisajā malā iekalts lakonisks veltījuma uzraksts „RAINIS”.
Piemineklis ar silti sarkanbrūno koptoni kontrastē raupjās granīta terases pelēkajai krāsai un labi izceļas uz Esplanādes liepu un Latvijas Mākslas akadēmijas ēkas fona.
Ik gadus septembrī pie pieminekļa notiek Dzejas dienu pasākumi.
Izmantotā literatūra:
Spārītis O. Rīgas pieminekļi un dekoratīvā tēlniecība. Rīga, 2007
www.rigaspieminekli.lv