Pavalku tīmeklene (Cortinarius collinitus)
Pavalku tīmeklene - Cortinarius muscigenus Peck (syn. C. collinitus (Sow.: Fr.) Fr. ss. Lange – Myxatium collinitum (Fr.) Sow.)
CEPURĪTE:
4-10 cm plata, sākumā izliekta, vēlāk gandrīz plakana, ar nelielu pauguru, gļotaina, dzeltenīgi oranža, okerbrūna vai tumši brūna, reizēm ar vāju olīvzaļu toni. Tīmeklis gļotains, bālgans vai zilgans. Mīkstums bālgans vai dzeltenīgs, ar neizteiktu smaržu un garšu.
LAPIŅAS:
sākumā zilgani violetas vai bālganā okera krāsā, vēlāk rūsas brūnas, diezgan plānas, vidēji retas, ar zobiņu pie kātiņa pieaugušas.
KĀTIŅŠ:
5-12 cm garš, 0,7-2 cm resns, cilindrisks, gļotains, sākumā violets vai balts, vēlāk pie pamata brūngans, ar brūnām, plēvainām joslām.
SPORAS:
raupji kārpainas, mandeļveida, masā rūsganas, 11,5-16 x 7-9 μm.
TROFISKĀ GRUPA :
Mikorizas sēne.
BIOTOPI:
Skuju koku un jauktos mežos.
IZPLATĪBA UN SASTOPAMĪBA :
Eiropa, Āzija, Āfrika, Ziemeļamerika, Latvijā bieži, VIII- IX.
ĪPAŠAS NORĀDES :
Ēdama.
www.latvijasdaba.lv
Pavalku tīmeklene
Syn.: Cortinarius muscigenus; Myxatium collinitum
English name: Blue-girdled Webcap, Slimy Webcap
Deutsche Name: Blaustiel-Schleimfuß
Pabieži sastopama neliela, ļoti gļotaina lapiņsēne ar cepurīti brūnos toņos un blāvi violetu (paretam - baltu) kātiņu. Ēdama, jānovāra un ūdens jāizlej; tomēr nav garšīga (tieši tāpēc, ka tik gļotaina).
The diameter of its cap usually does not exceed 10 cm. Spore powder is rusty-brown. It grows in mixed and coniferous forests from August to September. The cap is very slimy. It is common in Latvia. Edible when boiled, not tasty.
www.fungi.lv