Parastā raudene (Origanum vulgare)

Parastā raudene (latīniski: Origanum vulgare L.; angliski: Marjoram; vāciski: Gemeiner Dost; krievu: душица обыкновенная)


Apraksts:
Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-70 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis koksnains, no tā atiet ložņājoši dzinumi. Stublājs diezgan stīvs, stāvs, iesārts, klāts ar dziedzermatiņiem un augšdaļā zaro. Lapas iegareni olveidīgas (ga 2-4 cm, pl 1-2.5 cm), kāts īss, plātnes mala gluda vai rantaina, gals parasti smails. Ir nelielas, sēdošas un lapām ļoti līdzīgas pielapes. Ziedkopa plaša un blīva, atrodas stublāja un zaru galā, tai kopumā vairoga apveids. Ziedi sīki. Kauss īss, zvanveidīgs, apmatots. Vainags (ga 0.5-0.7 cm) sārti violets, ar stāvu augšlūpu un aptuveni vienādām apakšlūpas daivām. Putekšņlapas pārsniedz vainagu. Auglis - pelēku, gludu, ieapaļu riekstiņu skaldauglis. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:
Mainīga izskata, plaši Eirāzijā sastopama suga.
Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Skrajas vai blīvas grupās sausās pļavās, mežmalās, upju krastu nogāzēs, ceļu un dzelzceļu malās. Raksturīga suga sausu mežmalu, pauguru un krastu nogāžu augu sabiedrībās: Cl. Trifolio-Geranietea sanguinei.

Īpašas norādes:
Ārstniecības augs. No citiem lūpziežiem diezgan viegli atšķirama pēc sīkajiem ziediem saliktā vairogveida galotnes ziedkopā un stīvā, iesārtā stublāja.
www.latvijasdaba.lv


Parastā raudene (Origanum vulgare), arī oregano, ir lūpziežu dzimtas garšaugs. Tā dabiskais izplatības areāls ir silti mērenās joslas apgabali Vidusjūras reģionā.

Raudenes ir daudzgadīgi lakstaugi, kas izaug no 20 līdz 80 cm augsti. Lapu garums ir no 1 līdz 4 cm. Ziedi parasti ir purpursarkanā krāsā, 3–4 mm gari.

Kulinārijā kā garšviela tiek izmantotas raudenes lapas. Izplatīts garšaugs itāļu virtuvē, piemēram, to mēdz pievienot picām. Raudene tiek izmantota arī kā ārstniecības augs, piemēram, no tā lapām taisa zāļu tēju, kas palīdzot pret vēdera un elpošanas slimībām.
lv.wikipedia.org


Raudene satur ēterisko eļļu, tajā ir atrodamas vielas – timols un karvakrols, kam piemīt antibakteriāla iedarbība, jo tās kavē baktēriju augšanu un tālāku attīstību. Zinātnieki ir izpētījuši, ka raudenes bioloģiski aktīvās vielas var būt pat iedarbīgākas par dažādiem ķīmiskajiem medikamentiem, kas tiek izmantoti baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai.

Šo antiseptisko īpašību dēļ raudenes tēju izmanto dažādu iekaisuma slimību ārstēšanai: to var lietot gan mutes dobuma skalošanai pie smaganu iekaisumiem, gan arī mutes dobuma kandidozes ārstēšanai, jo aktīvās vielas spēj iznīcināt kandidozi izraisošās sēnītes. Raudenes aktīvās vielas spēj iedarboties arī uz ādas sēnīšu infekcijām, tāpēc atšķaidītu ēterisko eļļu lieto ārīgi uz sēnīšu skartajiem ādas rajoniem, taču rūpīgi jāraugās, vai eļļa neizraisa pastiprinātu ādas kairinājumu, bet uz gļotādām to vispār nav ieteicams lietot (aktīvo vielu koncentrācija daudz mazāka ir raudenes lakstu uzlējumā, tāpēc to var droši lietot uz gļotādas). Pretiekaisuma īpašību dēļ raudenes tēju plaši izmanto pie dažādiem elpceļu iekaisumiem, īpaši klepus gadījumā, jo tiek veicināta atklepošana.

Raudenes sastāvā ir atrodamas vielas ar spēcīgām antioksidantu īpašībām, līdz ar to raudene spēj pasargāt šūnas no apkārtējās vides nelabvēlīgās iedarbības, un tiek aizkavēti šūnu novecošanās procesi. Raudenes sastāvā esošās vielas ar antioksidantu īpašībām – timols un rozmarīnskābe, pēc savas iedarbības pārspēj ne vien sintētiskos antioksidantus, kurus mēdz pievienot dažādiem pārtikas produktiem, bet arī dažādos augļos, dārzeņos un ogās, piemēram, ābolos, mellenēs, citrusaugļos atrodamos antioksidantus.

Raudenes lakti ir arī lielisks šķiedrvielu avots, ar to palīdzību no organisma tiek izvadītas dažādas nevajadzīgās un kaitīgās vielas. Ja ar uzturu tiek uzņemts pietiekami daudz šķiedrvielu, tad tādā veidā tiek mazināts holesterīna līmenis asinīs, kā arī mazinās risks saslimt ar resnās zarnas vēzi.

Bez iepriekš uzskaitītā raudenes laksti satur arī vēl citas ļoti vajadzīgas un nepieciešamas vielas: A un C vitamīnu, dzelzi, kalciju, magniju, kā arī veselīgās omega-3 taukskābes. Dažkārt raudeni uzskata par sievišķīgu drogu, jo tās sastāvā ir estrogēniem līdzīgas vielas, kas piedalās hormonu līdzsvara regulācijas procesos organismā.
reiki.ucoz.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu