Parastā plaukšķene (Silene vulgaris)

Parastā plaukšķene - Silene vulgaris (Moench) Garcke (syn. S. cucubalus Wibel; S. latifolia (Mill.) Britton et Rendle)

Parastā plaukšķene - angliski: bladder Campion; vāciski: Gemeines Leimkraut; zviedru: smällglim; igauņu: harilik põisrohi; lietuviešu: paprastoji naktižiedė; krievu: смолевка обыкновенная

Apraksts:
Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-65 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, augšdaļā zaro. Viss augs kails. Lapas zilgani zaļas, pacietas, no eliptiskām līdz lancetiskām (ga 3-7 cm, pl 0.8-2 cm), mala gluda, gals smails. Lapas uz stublāja pretēji sēdošas, bet pie pamata rozetveida pušķī - kātainas. Ziedu dihāzijs plašs un skrajš. Ziedi var būt gan divdzimumu, gan viendzimuma. Vainags balts, dziļi šķelts, putekšņlapas tālu pārsniedz stobriņu. Vainadziņa nav. Kauss bāli zaļš, uzpūsts (ga līdz 1.5 cm), ar trīsstūrainiem zobiņiem. Kausam raksturīgas 20 gareniskas dzīslas un tīklveidīgs dzīslojums starp tām. Auglis - stāva, olveidīga un mīksta pogaļa ar 6 trīsstūrainiem zobiņiem. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:
Eirāzijā, Ziemeļamerikā un Ziemeļāfrikā plaši izplatīta mainīga izskata suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas.

Latvijā bieži visā teritorijā. Sastopama tikai pasuga S.v. ssp. vulgaris.

Biotopi:
No atsevišķiem eksemplāriem līdz dažāda lieluma grupās pļavās, krūmājos, mežmalās un laucēs, kā arī dažādās nezālienēs.

Īpašas norādes:
Līdzīga citām plaukšķenēm (Silene spp.) un baltajai spulgotnei (Melandrium album). Atšķirama pēc uzpūsta, kaila (nevis stobrveidīga vai apmatota) kausa, augs kails (nevis apmatots).
Skatīt arī ļoti līdzīgo un vienreiz XX gs. uz dzelzceļa konstatēto pazvilu plaukšķeni (S. procumbens), kam arī raksturīgs gaišzaļš, uzpūsts kauss.
www.latvijasdaba.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu