Parastā kāršroze (Alcea rosea)
Parastā kāršroze - Alcea rosea L.
Parastā kāršroze - angliski: Hollyhock; vāciski: Stockrose; zviedru: stockros; igauņu: harilik tokkroos; lietuviešu: aukštoji piliarožė; krievu: шток-роза розовая
Apraksts:
Viengadīgs vai divgadīgs, retāk daudzgadīgs, ļoti liels (ga 1-2.5 m) malvu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, vienkāršs, spēcīgs, apmatots tāpat kā lapas. Lapas piecdaivainas vai septiņdaivainas, retāk staraini šķeltas, plātnes mala nevienādzobaina, kāts garš. Ziedi pa vienam vai vairāki augšējo lapu žāklēs, galotnē gandrīz ķekarveidīgā ziedkopā. Ārkauss saaudzis no 6-7 lapiņām. Kauslapas 5, pie pamata saaugušas, garākas nekā ārkauss. Vainaglapas 5, lielas (ga 4-8 cm), var būt dažādās krāsās: baltas, rožainas, violetas, brūnsarkanas. Vainaglapas gals jomains. Skaldauglī 18-40 rievaini skaldeņi. Zied no jūlija līdz septembrim.
Izplatība:
Vidusjūras reģiona un centrālās Āzijas suga. Plaši kultivē Eirāzijā.
Latvijā diezgan bieži kultivēts augs. Rets dārzbēglis.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri nezālienēs, izgāztuvēs un gar dzelzceļiem.
Īpašas norādes:
Ļoti dekoratīvs augs. Pēc raksturīgā izskata diezgan viegli no citiem malvu dzimtas lakstaugiem atšķirama suga. Kāršrozei raksturīgas 6-7 saaugušas (nevis 2-3 brīvas, nevis 3 saaugušas) ārkausa lapas.
www.latvijasdaba.lv
Kāršrozes ir malvu dzimtas (Malvaceae) lakstaugi – gan viengadīgi, gan daudzgadīgi - , kas savvaļā sastopami galvenokārt ziemeļu puslodes mērenā klimata joslā. Kopumā šajā ģintī iekļautas 25 sugas, tomēr kā krāšņumaugu galvenokārt izmanto tikai sārto kāršrozi jeb rožu alceju (Alcea rosea, syn. Althaea rosea). Šīs plaši audzētās dārza puķes Eiropā pazīstamas jau kopš viduslaikiem – tiek uzskatīts, ka tās atvestas no Mazāzijas Krusta karu laikā. Savvaļā tās vēl aug arī Balkānos un Krētas salā.
Dabiskajās augšanas vietās kāršrožu mūžs ir vairāki gadi, tomēr kultūrā tās lielākoties audzē kā divgadīgas. Pirmajā sezonā tām izveidojas spēcīga sakņu sistēma un ziemojoša lapu rozete, no kuras nākamajā pavasarī strauji attīstās stāvi, 1-2m augsti, lapaini stublāji ar ziediem. Vienkāršajām, daivainajām lapām ir pagari kātiņi, bet lieli piltuvveida ziedi pa vienam vai diviem sēž lapu žāklēs cieši pie paša stublāja, kopumā radot tik raksturīgo kāršu izskatu. Dārzos audzētājām kāršrozēm ir šķirnes gan ar vienkāršiem, gan arī ar puspildītiem un pildītiem ziediem. Ziedu krāsai nav zilo toņu, toties ir gan balti un dzelteni, gan dažādu nokrāsu rozā un sarkani. Kāršrozes pieder arī pie tiem retajiem augiem, kuri var lepoties ar gandrīz melniem ziediem.