Parastā gailene (Cantharellus cibarius)
Parastā gailene (Cantharellus cibarius) ir bieži sastopama un populara sēne. Mīkstums blīvs, pasīksts, balts, lauzumā augļķermeņu ārējā daļā dzeltē, ar patīkamu aromātisku smaržu un vircotu garšu. Parastā gailene sastopama gan jauktos, gan arī lapu koku mežos no jūnija līdz oktobrim. Tā ir laba ēdamā sēne ar labām garšas īpašībām, diemžēl pagrūti sagremojama.
Šīs sēnes ļoti ilgi uzglabājas svaigas, reti kad tās bojā insektu kāpuri vai gliemji, ir viegli tīrāmas. Satur līdz 6,7 mg % C vitamīna, t.i. 2 reizes vairāk nekā apšu bekas un 7 - 8 reizes vairāk nekā bērzlapes. Nedrīkst lietot vecas, appelējušas vai citādi bojājušās gailenes, jo šādos gadījumos tās var būt arī indīgas.
Dziednieciskās īpašības gailenēs ir viela hitinmannoze, kuru nepanes kukaiņi un tārpiņi, kā arī visu veidu helminti. Ēdot gailenes, ne tikai cērmes pametīs jūsu mājīgo organismu, bet arī to kāpuri ies bojā. Diemžēl viegli šķīstošā viela zaudē savas īpašības pie sasildīšanas līdz 60°С, bet pie aukstās salīšanas to sadala sāls. Tāpēc dziednieciskajiem mērķiem labāk lietot svaigās un kaltētās sēnes vai taisīt uzlējumu. Starp citu, ar gaileņu uzlējumu no seniem laikiem ārstē arī angīnu, furunkulozi un augoņus. Tas ir saistīts ar to, ka tieši gailenēs ir visvairāk antibiotisko vielu, pateicoties kurām gailenes arī aizkavē tuberkulozes nūjiņu augšanu. Un vēl, atšķirībā no citām sēnēm, gailenes neuzkrāj radioaktīvas vielas, bet gan veicina radionukleīdu izvadāšanu no organisma. Gailenes satur А, В1, В2, РР vitamīnus, mikroelementus cinku un varu.
Lasīt tālāk