Parastais krabjzirneklis (Misumena vatia)
Parastais krabjzirneklis - Misumena vatia (Clerck, 1757) (Misumena citrea, Thomisus viridis)
Parastais krabjzirneklis - angliski: goldenrod crab spider; vāciski: Veränderliche Krabbspinne, Gelbe Krabbspinne; zviedru: blomkrabbspindel; igauņu: krabiämblik; lietuviešu: geltonasis žiedvoris; krievu: желтый паук-бокоход, мизумена косолапая
Apraksts:
Neliels vai vidēja lieluma zirneklis (ga 0,5-1,2 cm), mātītes manāmi lielākas. Raksturīga zirnekļiem neparasti spilgta zaļgandzeltena krāsa, kas variē no blāvi dzeltenbaltas līdz ļoti spilgti zaļgandzeltenai. Krāsa pielāgojas to ziedu (augu) krāsai, uz kuriem parastais krabjzirneklis medī. Noskaidrots, ka šīs pārmaiņas regulē īpašs pigments, kas atrodas zirnekļa ķermenī un spēj pārvietoties dažādos šūnu slāņu līmeņos; pilnīga krāsojuma nomaiņa starp baltu-dzeltenu aizņem no nedēļas līdz pusotrai. Raksturīgs saplacināts ķermenis, galvkrūtis manāmi mazākas nekā pilnīgi noapaļotais bumbierveida vēders. Pēc pilnīgi noapaļotajām galvkrūtīm un vēdera šī suga atšķirama no izskatā līdzīgā, bet Latvijā reti sastopamā stūrainā spīļzirnekļa (Thomisus onustus), kam galvkrūšu un vēdera aizmugurējie stūri ar skaidri redzamiem izciļņiem. Kā visi krabjzirnekļi, pārvietojas sāniski, kā arī pirmie divi ejkāju pāri gari, saliekti, atgādina spīles. Ķeramtīklus neveido, upuriem - dažādiem kukaiņiem, kuri putekšņus un nektāru vācot, apmeklē ziedus - uzglūn paslēpies zieda apmalē vai zem zieda. Latvijā un citur mūsu reģiona kaimiņvalstīs visbiežāk uzturas uz dažādiem kurvjziežiem. Medī dienas gaišajā laikā. Olu kokonu mātīte paslēpj zālē. Jaunie zirnekļi izšķiļas tā paša gada vasaras beigās un ziemo uz zemes, palienot zem kāda priekšmeta. Pieauguši tie kļūst tikai nākamā gada pavasarī - ap maiju-jūniju.
Izplatība:
Plaši ziemeļu puslodē Z Amerikā un Eirāzijā sastopams krabjzirnekļu dzimtas zirneklis. Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.
www.latvijasdaba.lv