Parastais dižskābardis (Fagus sylvatica)

Parastais dižskābardis - Fagus sylvatica L.

Parastais dižskābardis - angliski: Beech; vāciski: Rot-Buche; zviedru: bok; igauņu: harilik pöök; lietuviešu: paprastasis bukas; krievu: бук лесной

Apraksts:
Vasarzaļš, liels (20-45 m) dižskābaržu dzimtas koks. Vainags slaids. Zarojums masīvs. Miza gluda, pelēka. Pumpuri gari (ga ap 2 cm), smaili. Lapas tumšzaļas, veselas, plati eliptiskas (ga 4-9 cm, pl 3-6 cm), mala gluda vai attāli viļņaina, lapas kailas, plātnes gals īsi smails, virspuse spīdīga, kāts īss (ga 1-1.5 cm). Lapu sāndzīslas nezarojas. Vīrišķie ziedi īsās, nokarenās spurdzēs, apziednis saaudzis, daivains, putekšņlapas 8-12, pārsniedz apziedni, putekšnīcas sarkanvioletas. Sievišķo ziedu irbuļi sarkani. Sievišķie ziedi pa 2-4, ieskauti īpatnējā, vīkalam līdzīgā veidojumā, kas, augļiem nogatavojoties, pārkoksnējas un atveras līdz pamatam pa 4 vārsnēm. Vīkalveidīgā augļkopa no ārpuses segta ar mīkstām adatveida zvīņām. Katrā augļkopā 2-3 trīsšķautņaini riekstiņi, gatavi tumšbrūni. Zied reizē ar lapu plaukšanu maijā.

Izplatība:
Eiropā plaši izplatīts koks mērenā klimata joslā. Noteicošā suga (kopā ar skābardi - Carpinus betulus) zemieņu lapkoku mežos un kalnaino apvidu kalnu piekājēs. Līdz ar klimata pasiltināšanos novērojama dižskābarža lēna izplatīšanās virzienā uz Eiropas ziemeļiem.

Latvija atrodas ārpus tā ziemeļu areāla robežas. Savvaļā nav sastopams, tomēr labi aug stādījumos un to apkaimē pāriet savvaļā. Latvijā diezgan reti, galvenokārt Kurzemē.

Biotopi:
Stādījumos.

Īpašas norādes:
Vērtīgs rūpniecībā izmantojams koks.
www.latvijasdaba.lv

Eiropas dižskābardis, arī parastais dižskābardis (latīņu: Fagus sylvatica) - nozīmīga dižskābaržu dzimtas koku suga Eiropā. Veido savdabīgus nabadzīgus mežus. Daudzviet to meži vairs nav dabiski, bet gan mākslīgi stādīti. Latvijā audzēti apstādījumos un kokaugu kolekcijās, kā arī stādītas atsevišķas nelielas mežu kultūras. Augļi rieksti, kas šķērsgriezumā veido trijstūrveida formu. Riekstu šķautnes ļoti asas, tādēļ jāuzmanās, lai nesagrieztu rokas. Riekstus izmanto pārtikā un tie ir nozīmīga barības bāze dažādiem dzīvniekiem.

Apstādījumos stādītas arī dažādas Eiropas dižskābarža šķirnes, starp kurām ir šķirnes ar sarkanīgām lapām.

Parastais dižskābardis
 Fagus sylvatica
 Valsts     Augi (Plantae)
 Tips  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase  Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Rinda  Dižskābaržu rinda (Fagales)
 Dzimta  Dižskābaržu dzimta (Fagaceae)
 Ģints  Dižskābarži (Fagus)
 Suga  Eiropas dižskābardis (F. sylvatica)

lv.wikipedia.org

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu