Ozolskvērs
Ozolskvērs atrodas Jelgavā pie Lielās ielas starp Pulkveža Oskara Kalpaka un Jāņa Asara ielām. Skvērs savu nosaukumu ieguvis no dizā ozola, kas aug tā teritorijā. Tā apkārtmērs 4,77 m, augstums 20 m. Diemžāl 2018.gadā speciālisti ozolu atzinuši par stipri bojātu un bīstamu. Tam laika gaitā ir radušies būtiski sakņu sistēmas bojājumi, iztrupējusi stumbra pamatne un ir vairāki vaļēji dobumi pie pamatnes, kuros konstatēta brūnā trupe. Pēc koka bojāto daļu izzāģēšanas kļūs skaidrs, vai koku iespējams vismaz daļēji saglabāt.
Ozolskvērā uzstādīts Jelgavas simbols - alnis, metāla skulptūra Fruktus bumbūls, ierīkots bērnu rotaļu laukums un vingrošanas laukums ar gumijas segumu.
2018.gada nogalē, 28.novembrī, lai novērstu apdraudējumu, tika nozāģēts parastais ozols (“Quecus robur”) Ozolskvēra teritorijā, Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 2, Jelgavā, līdzās bērnu rotaļu laukumam. Iepriekš jau informējām, ka gan pašvaldības speciālisti, gan sertificēts arborists – koku eksperts, gan arī Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki atzina koku par ievērojami bojātu un bīstamu. Bīstamību radīja gan stumbra pamatnes, sakņu bojājumi, gan arī vairāku skeletzaru nestabils stiprinājums. Kokam iepriekš jau vairākkārtīgi tika veikta vainaga samazināšana. Darbu iesākumā bija plānots koku saglabāt, izzāģējot bīstamos zarus, taču darbu gaitā atklājās plašāki bojājumi.
Nozāģētā ozola stumbrs ar lielākajiem tā zariem eksponēts Ozolskvērā, vietā, kur tas audzis, lai iedzīvotāji un interesenti var tuvāk izpētīt koka augšanas vēsturi un iepazīties ar redzamajiem bojājumiem. Dižozolam tiks dots otrs mūžs pateicoties Jelgavas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes «Pasaciņa» audzēkņiem un pedagogiem, kas zem ozola vainaga salasītās zīles jau iedēstījuši zemē un gaida pirmos pavasara asniņus. Ozolskvēra teritorijā paredzēta jauna ozola stādīšana.
Pašvaldības pārstāvji, pārdomājot, kā ozols varētu turpināt dzīvi jau kā vēstures liecinieks un vides objekts, ir nonākuši pie idejām. Uzsāktas sarunas par ozola stumbra disku izstādīšanu ekspozīcijā kādā no Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādēm, kur dižkoks stāstītu par pieredzēto cauri gadu simteņiem. Tiks izskatīta iespēja māksliniekiem – kokgriezējiem izveidot interesantu pilsētas vides objektu ar ornamentu gulošajā koka stumbrā vai kādu citu kokgriezumu, kas kā vides objekts papildinātu pilsētvidi. Tāpat gaidām ierosinājumus arī par citām stumbra izmantošanas iespējām.
www.pilsetsaimnieciba.lv