Ogainā fitolaka (Phytolacca acinosa)
Ogainā fitolaka (Phytolacca acinosa)
Tautas medicīna sakņu izvilkumu spirtā iesaka ārīgi kā pret iekaisumaun sāpes remdējošu līdzekli izmežģījumu, sasitumu, reimatisma, osteohondrozes,poliartrīta gadījumā. To var izmantot gan ierīvēšanai, gan kompresēm. Ārstēšanaskurss ir 10 dienas, tam seko trīs dienu pārtraukums. Ar šādu periodiskumu ierīvēšanu turpina 1 – 3 mēnešus. Smagākos gadījumos pēc ierīvēšanas iesaka ik pārdienas lietot kompreses, taču pirmās piecas reizes izvilkumu vēlams vienādās daļās atšķaidīt ar siltu ūdeni. Ja kompreses rada ādas kairinājumu, to lietošana jāpārtrauc.
Krāšņs, kārtīgs un stabils liela izmēra daudzgadīgs augs mūsu dārzos ir fitolaka. Fitolaka priecē gan ar savu vareno lapojumu, gan baltajām ziedu „svecēm”, gan ar purpursarkanajām ogu „svecēm”. Tā labi aug mūsu klimatiskajos apstākļos, tai novērojama bagātīga pašizsēja. Ar putnu, kas ēd ogas, palīdzību izplatās arī kaimiņdārzos.
Nereti satopama informācija, ka šis ārstniecības augs ir alerģisks un ļoti indīgs. TOMĒR TĀ NAV!
Pateicoties LU Botāniskā dārza darbinieces Ineses Nāburgas pētījumiem, noskaidrots, ka Latvijas dārzos aug nevis indīgā Amerikas fitolaka Phytolacca acinosa (kā tika uzskatīts līdz šim), bet gan tās radiniece ogainā fitolaka (Phytolacca acinosa); sinonīmi – ēdamā fitolaka (Phytolacca esculenta), Pekinas fitolaka (Phytolacca pekinensis). Sīkāk par to var lasīt žurnāla ”Dārzā” 2010. gada novembra numurā.
Šī fitolaka attiecīgos ķīmiskos savienojumus satur zemākā koncentrācijā. Tāpēc mēs droši varam to izmantot apstādījumos, jo ogainā fitolaka neapdraud dzīvniekus un bērnus, paliekot noderīga arī kā ārstniecisko uzlējumu sastāvdaļa.
www.baizas.lv
Piecus pilienus izvilkuma četrreiz dienā lieto otīta, laringīta, faringīta, tonzilīta, neiralģijas un angīnas gadījumā. Ar atšķaidītu izvilkumu vai ūdenī izšķīdinātu kaltētu sakņu pulveri var ierīvēt pietūkušus limfatiskos mezglus.
Preparātu pagatavo, 10 gramu sasmalcinātu auga sakņu aplejot ar 100 mililitriem 40 – 70% spirta. Tumšā vietā nostādina 14 dienas, tad nokāš.
Locītavu un muskuļu sāpju mazināšanai, kā arī ādas slimību gadījumā piemērota sakņu ziede. To gatavo, kaltētas saknes saberžot smalkā pulverī un pievienojot cūku taukus un saulespuķu eļļu.
Uz sāpošām locītavām iesaka likt arī svaigas fitolakas lapas, tās pārsedz ar siltu vilnas šalli vai lakatu (uz nakti pieliek pie sāpošiem ceļgaliem sāpes pāriet pēc 11,5 stundām).
Auga apsienamos un sulu lieto arī augoņu, trofisko čūlu un hemoroīdu mezglu mazināšanai, taču liels efekts no tiem nav novērots.
Ogu novārījums veicina arteriālā asinsspiediena pazemināšanos hipertoniskās slimības sākuma stadijās. Var katru dienu apēst 23 ogas.
Fitolakas ķīmiskie savienojumi ir toksiski daudziem slimības izraisošiem organismiem, tiek pētīts, kā iespējamas pret AIDS zāles.
Šis līdzeklis jālieto piesardzīgi un vēlams konsultējoties ar ārstu.
www.baizas.lv