Mērsrags

Mērsrags ir ciems Rīgas jūras līča rietumu piekrastē, Mērsraga novada centrs. Ciemu šķērso autoceļš P131 (Tukums-Kolka), šeit atrodas Mērsraga osta, kas specializējusies kokmateriālu eksportā.

Nosaukumu ciems ieguvis no Mērsraga zemesraga, kas atrodas ciema ziemeļu daļā un ir izteiktākais rags Rīgas jūras līča piekrastē.

Mērsraga tuvumā atrodas viens no lielākajiem Latvijas ezeriem - Engures ezers, cauri ciemam tek Mērsraga kanāls. Ciems atrodas Engures ezera dabas parkā, tā teritorijā ir vairākas izcilas putnu vērošanas vietas - pārsvarā ar niedrēm aizaugušās piekrastes pļavas (Jomiņš), kur uzbūvēta putnu vērošanas platforma, Pekrags un Mērsraga rags, kā arī šobrīd slēgtā teritorijā esošās lagūnas uz dienvidiem no ostas.
lv.wikipedia.org


Jūra ir Mērsraga galvenais resurss – Mērsraga osta atrodas pilsētiņas centrā, tā ir otra lielākā osta Latvijā mazo ostu starpā. Tur koncerntrēta pamatīga apjoma rūpnieciskā ražošana. Tradicionālajām nozarēm kā zvejniecība, zivju apstrāde un mežistrāde pēdējā laikā pievienojas jaunas, kas saistītas ar tirdzniecību un pakalpojumiem, aizvien nozīmīgāku vietu tautsaimniecībā ieņem ostas tranzītpakalpojumi.

Pagasta teritorijā atrodas: bērnu dārzs, vidusskola, divas ģimenes ārstu prakses vietas, stomatologs, aptieka, pasta nodaļa, tautas nams, bibliotēka, vairākas brīvdabas atpūtas vietas, frizētava, degvielas uzpildes stacija, kafejnīcas, veikali un ielas tirdzniecības vieta.
stay.liveriga.com

Vēsture
Mērsrags rakstos pirmo reizi tika minēts 15. gadsimtā kā neliels zvejniekciems, 1495. gadā lēņu grāmatā šīs vietas nosaukums ir Mergera, vēlāk - Mārgrūbe - pēc vācu valodas Mortgrube jeb nāves bedre - pirāti šeit ievilinājuši kuģeniekus un tos pēc tam nogalinājuši. Mērsraga kanāls tika izrakts 1842. gadā, lai pazeminātu ūdens līmeni Engures ezerā un iegūtu papildus zemi laukapstrādei. Tā rezultātā ezera dziļums pazeminājās par 1.5 m, bet ezera Rietumu un Dienvidu krasts atkāpās par 0.5 līdz 0.8 km. Kanāla garums sasniedz 4 km garumu, tā iztekas vietā iekārtoja ostu. Mērsraga pagastu nodibināja 1918. gadā - pirms tam Mērsrags un Upesgrīva piederēja pie Engures Mežsardzības pagasta un laika periodā līdz 1945. gadam tajā iekļāva vēl Upesgrīvas, daļu Kaltenes un Vandzenes pagastiem. 1945. gadā pagasta teritorijā izveidoja Mērsraga ciemu un Ķūļciemu. Pagastu likvidēja 1949. gadā. 1954. gadā Mērsraga ciemam pievienoja Upesgrīvas ciemu, bet daļu Mērsraga ciema (kolhoza "Plēsums" teritoriju) iekļāva Ķūļciemā. 1961. gadā daļu Mērsraga ciema iekļāva Vandzenes ciemā, 1963. gadā Mērsraga ciemam no Ķūļciema pievienoja kolhoza "1. maijs" teritoriju. Mērsraga pagastu atjaunoja 1990. gadā bijušā Mērsraga ciema teritorijā.

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu