Mārsili (Thymus)

Mārsili (Thymus) ir lūpziežu dzimtas augu ģints, kurā ir apvienotas aptuveni 350 sugas. Latvijā ir sastopamas divas sugas: mazais mārsils (Thymus serpyllum) un lielais mārsils (Thymus ovatus). Plaši tiek kultivēts parastais mārsils (Thymus vulgaris) jeb timiāns.
lv.wikipedia.org


Mārsilu ģintī ir sastopami vairāki augi – parastais mārsils jeb timiāns, mazais mārsils jeb vecvīrbārdiņa, norvecītis un lielais mārsils. Latvijā sastopams visā teritorijā. Aug sausās pļavās, kāpās, priežu mežos un piemājas dārzos. Zied no jūnija līdz augustam. Drogai vāc lakstus, nogriežot auga virszemes daļu ziedēšanas laikā. Žāvē izklātus plānā kārtā labi vēdināmā telpā vai arī kaltē, nepārsniedzot 40°C. Pēc izžāvēšanas atdala koksnainās auga daļas. Drogu var uzglabāt divus gadus.

Mārsila lakstos ir ēteriskā eļļa, flavonoīdi, miecvielas, triterpēnskābes, rūgtvielas un minerālvielas – dzelzs, molibdēns, selēns. Sastāvvielu kompleksam ir spazmolītiska, bronholītiska, antibakteriāla, nomierinoša, urīndzinēja, brūces dziedējoša darbība.

Mārsils stimulē elpošanas un gremošanas orgānu sekrēciju, ietekmē elpošanas un gremošanas orgānu tonusu, veicina gāzu izvadīšanu, kā arī stiprina organismu. Mārsila lakstu uzlējumu pagatavo, aplejot trīs ēdamkarotes sasmalcinātu lakstu ar glāzi verdoša ūdens un ļauj ievilkties 30-45 minūtes, tad nokāš. To lieto pa vienai ēdamkarotei 2-3 reizes dienā elpceļu iekaisuma, bronhīta un pneimonijas gadījumā. Ārīgi to izmanto peldēm locītavu un muskuļu sāpju mazināšanai, kā arī ādas slimību ārstēšanai.

Tēju pagatavo, ņemot 1 ēdamkaroti drogas un aplejot ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 5-7 minūtes un tad nokāš. Tēju mēdz lietot notievēšanas nolūkiem. Šajā gadījumā dienā ir jāizdzer 1 glāze siltas mārsila tējas. Tā palīdzēs atbrīvoties no uzkrātā šķidruma un toksīniem, kā arī regulēs vēdera darbību. Tēja palīdz gremošanas orgānu darbības stimulēšanai, pret vēdera sāpēm, lai novērstu caureju, gāzu uzkrāšanos zarnās, nieru slimību ārstēšanai un arī bezmiega ārstēšanai. Tāpat mārsilu iesaka lietot alkoholisma ārstēšanai. Mārsilu var izmantot arī kā garšaugu.

Ir jāuzmanās no ilgstošas mārsila tējas un uzlējuma lietošanas, jo tas var sekmēt vairogdziedzera aktivitātes pazemināšanos. Tāpat tas nav ieteicams grūtniecēm, aknu un nieru slimniekiem.
dabasspeks.wordpress.com

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu