Melnais deviņvīruspēks (Verbascum nigrum)

Melnais deviņvīruspēks - Verbascum nigrum L.

Melnais deviņvīruspēks - angliski: dark Mullein; vāciski: Schwarze Königskerze; zviedru: mörkt kungsljus; igauņu: must vägihein; lietuviešu: juodoji tūbė; krievu: коровяк черный.

Apraksts:
Daudzgadīgs, liels (ga 50-120 cm) cūknātru dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, parasti sārti brūns, vienkāršs vai nedaudz zaro ziedkopā. Lapas uz stublāja pamīšus (tikai pašas augšējās sēdošas), iegareni olveidīgas (ga 10-30 cm, pl 5-15 cm). Plātnes mala divkārtzāģzobaina, gals smails, pamats ieapaļš vai sekli sirdsveidīgs, virspuse tumšzaļa, kaila vai skraji apmatota, apakšpuse blāvāka, apmatota. Ziedi pušķos pa 2-8 blīvā un garā ķekarveida ziedkopā stublāja un sānzaru galā. Kauss īss, piecdaļīgs, daļas lineāras. Vainags dzeltens (pl ap 2 cm). Raksturīga pazīme ir ar violetiem matiņiem klātie putekšņlapu kātiņi, kas rada dzeltena zieda ar violeti bārkstainu centrālo daļu iespaidu. Auglis - ovāla, garāka nekā kauss pogaļa. Zied no jūnija beigām līdz septembrim.

Izplatība:
Eiropā un Rietumāzijā plaši izplatīta suga.

Latvijā nereti visā teritorijā.

Biotopi:
Parasti atsevišķi eksemplāri sausās pļavās, ar veģetāciju skraji segtās pauguru un upju krastu nogāzēs, nezālienēs, ceļu un dzelzceļu malās.

Īpašas norādes:
Vienīgā deviņvīruspēka suga Latvijā, kam ir dzeltens vainags un ar violetiem matiņiem (nevis baltiem vai dzelteniem) klāti putekšņlapu kātiņi.
www.latvijasdaba.lv



Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu