Mazais nātru raibenis (Araschnia levana)
Mazais nātru raibenis (Araschnia levana) ir izteikti mazākais no ‘klasiskajiem’ raibeņiem ar divām pilnīgi atšķirīgām krāsu formām.
NO VIRSPUSES: Pavasara paaudze ar raibeņiem raksturīgu oranži melnu krāsojumu. Uz visiem spārniem bagātīgs melno plankumu daudzums. Pakaļspārnu pamatnes tumšas ar raksturīgu oranžu tīklojuma rakstu. Svaigiem īpatņiem to ārmalā izteikta gaiši zilu laukumiņu josla. Otrā vasaras paaudze kardināli atšķirīga – ar tumši brūnu, gandrīz melnu pamattoni. Katra spārna vidusdaļā plata, balta josla – priekšspārniem tā vidusdaļā pārtraukta. Pakaļspārnu ārmalās šauras, oranžas joslas, kas nedaudz izteiktas arī priekšspārnu ārmalās. Zīmējums mainīgs – aukstākās vasarās krāsojumā vairāk dominē oranžā krāsa.
NO APAKŠPUSES: Pamattonis kastaņbrūns ar gaišāku centrālo joslu, kam ārpusē pieguļ tumšāka josla (izteiktāka otrajai paaudzei) un raksturīgi uzkrītošām, gaiši krāsotajām spārnu dzīslām. Pavasara paaudzei pamattonis nedaudz raibāks ar vairāku krāsu piejaukumu.
DZĪVES CIKLS: Gadā attīstās divas paaudzes. Pārziemo kūniņas stadijā. Pieaugušie tauriņi izšķiļas pašā maija sākumā un lido līdz jūnija sākumam. Otrā paaudze izlido jūnija vidū un lido līdz augusta beigām. Kāpurus uz barības augiem var atrast no maija vidus līdz pat septembrim.
BARĪBAS AUGI: Kāpuri barojas tikai ar lielajām nātrēm (Urtica dioica).
BIOTOPS: Mežmalas, krūmāji un ceļmalas. Tauriņi mēdz baroties ar dažādu ziedu nektāru – vairāk otrās paaudzes īpatņi.
NESAJAUKT: Otrās paaudzes īpatņus ar sausseržu raibeni, kas ir lielāks izmēros, noapaļotāku spārnu formu un bez oranžas krāsas spārnu virspusē.
Spārnu izpletums 28 – 34 mm
Mazā nātru raibeņa raksturīgākā īpatnība ir sezonālā mainība. Spārnu plētums 28-32 mm. Pavasara eksemplāriem (forma levana) ir ķieģeļsarkani spārni ar tumšu zīmējumu, vasaras paaudzes eksemplāriem (forma prorsa) spārni ir melni ar baltu zīmējumu. Linnejs, aprakstot šos tauriņus, abas formas atzīmēja kā atsevišķas sugas. Vēlāk zinātnieki konstatēja, ka tauriņa krāsas veidošanās ir atkarīga no temperatūras, kādā attīstās kūniņa. Ja vasara ir auksta vai novēlojies kāpurs attīstās rudenī, rodas tauriņš starpformu krāsā. Audzējot kūniņas laboratorijas apstākļos dažādās temperatūrās, var iegūt veselu rindu starpformu. Kāpuri uz nātru lapām iesākumā dzīvo grupās, pēc tam izklīst. Iztraucēti saritinās un krīt zemē. Pieauguša kāpura garums aptuveni 30 mm. Kūniņas piestiprinās pie augu stiebriem. Mazais nātru raibenis plaši izplatīts Viduseiropā un Dienvideiropā, Latvijā parasts visur, kur aug nātres. Pēdējos desmit gados vērojama skaita palielināšanās.
Lasīt tālāk